Plýtvání jídlem: Každý Čech ročně vyhodí 91 kg potravin. Pomoct má nově založený institut

nákup

Češi plýtvají jídlem. Přestože s plýtváním jídlem bojují v Česku některé platformy, tak vznikl nový institut, který chce výrazněji pomoct. Jak konkrétně?

V České republice v loňském roce skončilo neuvěřitelných milion tun potravin v odpadu. A to jen díky tomu, že nedošlo k včasné konzumaci či zpracování pro uskladnění. Konec tomuto zbytečnému a neskutečnému plýtvání se rozhodl učinit nově založený institut. Má v plánu hledat způsoby, jak těmto výrazným ztrátám zabránit, jakožto učit veřejnost, aby se k potravinám chovala s úctou.

Nejvíce jídlem plýtvají mladí lidé

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo data, dle kterých každý Čech ročně vyhodí 91 kg potravin. V celé ČR je to pak 1,9 milionů tun ročně. Odhady se však liší, neboť podle vědců Mendelovy univerzity v Brně průměrný Čech vyhodí zhruba 54 kg. Každopádně čísla jsou alarmující. Nejvíce jídlem plýtvají mladí lidé, kteří bydlí sami. Podle vědců z Mendelovy univerzity je na tom nejhůře generace Z. I ze zahraničních studií vyplývá, že zkrátka mladí nešetří jídlem, a to i kvůli rychlejšímu životnímu stylu či lepší dostupnosti potravin. Naopak nejvíce a nejlépe zužitkovat potraviny se snaží senioři, konkrétně lidé starší 65 let.

Zbytečné nákupy a slevová mánie

Food Waste Institut (FWI) je nově založený institut, který bude šířit osvětu a hledat způsoby, jak eliminovat plýtvání jídlem. Spoluzakladatelka institutu Lea Kubíčková sleduje dlouhodobě vývoj v plýtvání jídlem. Dle Kubíčkové to vše začíná hlavně zbytečnými nákupy, ke kterým se lidé nechají zlákat různými slevami a zbožím v akci. Nakoupí tak potraviny, které ani nepotřebují. Rovněž mnohdy v rámci slevy hodí do nákupního vozíku potraviny v akci, které ani nespotřebují a pak je akorát vyhodí.

Šetření a zamezení plýtvání jídlem

Cílem nově založeného institutu FWI, který sídlí v brněnské Mendelově univerzitě, není jen shromažďování a vyhodnocování dat k nakládání s potravinami. Institut chce prostřednictvím škol, nejrůznějších spolků, radnic a osvětových kampaní předávat veřejnosti tipy, rady i zkušenosti babiček s tím, jak co nejlépe hospodařit s jídlem, aby se zbytečně nekazilo a nekončilo vyhozené v koši.

Spoluzakladatelka Kubíčková uvedla, že jeden z prvních projektů bude zaměřen na obchodní řetězce. Institut chce, aby jejich akce byly smysluplné, tj. ať lidé nakupují, ale nikoli nadměrné množství potravin s momentálně sníženou cenou, které pak vyhodí, neboť se zkazí. Podle Kubíčkové si jednak takové plýtvání jako společnost nemůžeme dovolit a jedná se o zcela nezodpovědný přístup. Takového plýtvání má mnoho negativních dopadů. Proto je třeba dle Kubíčkové změnit myšlení lidí, které bude náročné, potrvá delší čas, ale existuje naděje na změnu.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cesi-vyhazuji-hory-jidla-novy-institut-je-ma-naucit-setrit-40474958

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/nejvic-se-na-plytvani-jidlem-podileji-domacnosti-nejhorsi-je-v-tom-generace-z_2406021343_pj

Náhledové foto: Pixabay