Po dostavbě Dukovan přijde na řadu Temelín
Tendr na dostavbu nového jaderného bloku v Dukovanech sice současné vláda nedotáhla do stavu, kdy by skutečně v pravém slova smyslu běžel, přípravné práce ale provedeny byly. Vhledem k tomu, že na rozvoji jaderné energetiky panuje v české politice vzácná shoda, je pravděpodobné, že k jeho skutečnému startu příští vláda – bez ohledu na to jaká vláda to bude – dospěje. Již nyní se ale začíná mluvit o tom, že po dostavení Dukovan by mělo dojít také k oprášení plánu na dostavbu dalších bloků v Temelíně.
Sobotkův plán se vrací
Premiér Andrej Babiš řekl, že zrušení tendru na dostavbu nových temelínských bloků v éře vlády premiéra Bohuslava Sobotky (na které se však coby koaliční partner podílelo i hnutí ANO) byla velká chyba. Za hlavní důvod označil požadavky ČEZu na státní garance ceny elektrické energie. Tendr na dostavbu Temelína by se však měl podle něj i ministra průmyslu a obchody Karla Havlíčka zopakovat. K vlastní stavbě by podle Havlíčka mohlo dojít zhruba v polovině třicátých let, po dostavení Dukovan. S přípravou projektu by však měla začít již vláda, která vzejde z podzimních parlamentních voleb.
Foto: Pixabay
Jádro jako zelený zdroj energie
Jadernou energetiku vnímá jako zelenou velká část našeho politického spektra a má v tomto ohledu i podporu veřejného mínění, které si většinově přeje její rozvoj. Její význam by měl vzrůst po odstavení dalších uhelných zdrojů. Česká republika by tak podle Andreje Babiše měla hledat strategická partnerství se zeměmi, které na jádro také sázejí. V tomto ohledu pak premiér zmiňoval především Francii.
Jaderná energie je podle politiků stabilní, výkonná a nízkoemisní. Měla by proto stát v centru energetického mixu, na který bude Česká republika v dalších dekádách spoléhat.
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.