Po více než půlstoletí máme nová antibiotika

bakterie

Rezistentní bakterie jsou strašákem dnešní doby. Velkou měrou k jejich vzniku přispívá i nadužívání běžných antibiotik a v posledních letech jsou stále častější případy, kdy se lidé nakazili např. při pobytu v nemocnici právě těmito odolnými bakteriemi. Běžná antibiotika byla neúčinná a řada případů proto skončila smrtí pacienta. Tento trend se bude navíc prohlubovat a případů bude přibývat. Vývoj nových antibiotik je proto věcí prvořadé důležitosti, pokud nechceme, abychom se vrátili do doby před Druhou světovou válkou, kdy i sebemenší odřenina mohla vést k rozvoji životu nebezpečné infekce.

Nová antibiotika na scéně

Věda v současné době významně pokročila a po více než 60 letech se na scénu dostávají nová antibiotika účinná i proti vysoce rezistentním bakteriím. Ke vzniku těchto antibiotik přitom přispěla výrazně i umělá inteligence (AI). Antibiotika jsou v boji proti bakterii Staphylococcus aureus prozatím velmi úspěšná. Zachránit tak budou v budoucnu moci i desítky tisíc lidí ročně.

věda

Foto: Pixabay

Spolupráce vědců s umělou inteligencí

Při vývoji nových antibiotik byly použity programy se schopností tzv. hlubokého učení. Díky ní má umělá inteligence schopnost předpovídat na základě obrovského množství již existujících dat, které molekuly budou v roli antibiotik účinné. Právě tento krok je při vývoji léčiv velmi náročný. Umělá inteligence jej zvládá velice rychle a s řádově vyšší efektivitou než jakýkoliv lidský výzkumník.

Díky schopnosti umělé inteligence nacházet v obrovském množství dat vztahy a korelace, které by člověk v mnoha případech vůbec nebyl schopen odhalit. Tímto způsobem umělá inteligence pomáhá i v lepším pochopení toho, jak antibiotika fungují na molekulární úrovni.

Tím, že AI proces vývoje nových antibiotik zrychluje a zefektivňuje, jej také zlevňuje. Je tím odstraněna jedna z největších překážek při řešení problému s rezistentními bakteriemi. Farmaceutickým firmám se totiž miliardové investice do vývoje vzhledem k omezenému a úzce vymezenému využití těchto antibiotik nevyplatí, a proto k nim vůbec nepřistupují.

Zdroje informací: https://vtm.zive.cz/clanky/po-vice-nez-60-letech-se-podarilo-objevit-nova-antibiotika-s-hledanim-pomahala-umela-inteligence/sc-870-a-225933/default.aspx

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/535359-vedci-objevili-superucinna-antibiotika-mohou-zachranit-desetitisice-lidi-rocne

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.