Po znovuotevření se Češi do obchodních center nehrnou

01_centrum

Původní termín znovuotevření obchodních center naplánovaný na 8. června sice vláda posunula a na nákupy do nich tak můžeme chodit již od pondělí 11. května, zákazníci se však do těchto obřích center komerce vrací jen velmi pomalu. Již tak obrovské finanční ztráty se proto budou ještě více prohlubovat, což zasáhne jak prodejce, tak provozovatele center.

Kladivo na obchodní centra

Uzavření obchodních center, ke kterému vláda přistoupila 14. března, dopadlo na jejich provozovatele i jednotlivé nájemce děsivou silou. Asociace nákupních center odhaduje, že ztráty obchodních center se v souhrnu pohybují okolo deseti miliard korun měsíčně. I proto se s velkým nepochopením setkal úmysl vlády povolit otevření center v úplně poslední vlně rozvolňování, tedy 8. června.

Rozvolňování vláda sice nakonec urychlila, to ale nic nemění na to, že celá jarní sezona je pro obchodní centra ztracená a již nyní je prakticky jisté, že celkový roční výsledek se propadne do záporných čísel. To samé platí samozřejmě i pro jednotlivé obchody, které se snažily s provozovateli center vyjednat alespoň slevu na nájemném, většinou však neúspěšně. Centra argumentují tím, že i jim v uzavřeném stavu běží dlouhodobé smlouvy s dodavateli energií, prostory je nutné udržovat apod.

Bylo zřejmé, že východisko z krizové situace nabídne jen znovuotevření a opětovné roztočení kol ekonomiky. K otevření center sice 11. května došlo, zákazníků je ale podstatně méně, důvodů pro to je hned několik.

02_centrum

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Proč chybí zákazníci?

Ačkoliv některé specifické obchody (typicky např. Ikea) hlásí po znovuotevření velký zájem a nárůst návštěvníků v porovnání se stejným obdobím loňského roku, klasická obchodní centra se v prvních týdnech po otevření obecně potýkají s meziročním poklesem návštěvníků na úrovni 30 % – 40 %.

Jedním z důvodů jsou nepochybně některá přetrvávající omezení, jde především o uzavření restaurací a food courtů, jejichž využívání bylo pro mnohé zákazníky nedílnou součástí každé návštěvy obchodního centra. Dalším důvodem je potom nutnost nošení roušek a pravidelného dezinfikování rukou, což významně snižuje komfort při nakupování. Zákazníci tak do center míří spíše v případech, kdy shánějí konkrétní věc a vyhýbají se návštěvám centra „jen tak“.

Otázkou je, do jaké míry se na poklesu počtu návštěvníků podílí přetrvávající opatrnost lidí a neochota vstupovat do uzavřených prostor s potenciálně vyšší koncentrací lidí. Další vývoj návštěvnosti obchodních center bude jistě záviset na vývoji epidemiologické situace a obecném přístupu k ní. Již nyní zaznívají názory, že k očekávané druhé epidemické vlně bude společnost přistupovat jinak, mnohem méně restriktivně, a to i za cenu jejího horšího průběhu. Konečný účet však obchodním centrům koronavirus teprve vystaví.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.