Počet plateb hotovostí klesá, zmizí v budoucnu úplně?
Společnost se rozděluje na dva tábory, co se týče způsobu platby. Jeden z nich je pro platbu hotovostí, druhý pro digitální platbu kartou, chytrým telefonem nebo hodinkami. Podle údajů a statistik nashromážděných za pět let můžeme vidět, že stoupá obliba digitální platby, zatímco platba hotovostí klesá, i když jí lidé nadále nosí s sebou. O čem to tedy vypovídá?
Zvyšující se počet míst, na kterých lze platit kartou
Ještě v roce 2018 převažovaly výběry z bankomatů z 53 %, o rok později se situace obrátila, kdy s 51 % vystřídala digitální transakce platbu hotovostí. Stoupající trend se potvrdil i v následujících letech a v loňském roce byl poměr 64 % hovořící pro digitální způsob úhrady.
Foto: Pixabay
Tento trend potvrzuje také zvyšující se počet míst, na kterých lze platit kartou. Ještě v roce 2018 to bylo „pouze“ 620 tisíc míst, v loňském roce už se toto číslo blížilo k milionu, konkrétně 900 tisíc. Největší podíl na tom činí terminály u obchodníků, jejichž počet činil 300 tisíc. Pro lepší představu, připadá 29 terminálů na tisíc obyvatel v ČR. Generální ředitel společnosti Visa pro ČR, Slovensko a Maďarsko, Marcel Gajdoš, si přeje, abychom dohnali evropský průměr, který činí 36 terminálů na tisíc obyvatel. O poznání hůře jsou na tom naši Slovenští sousedi s průměrem 20 terminálů na tisíc obyvatel.
Pandemie byla zlatým dolem
Největší nárůst transakcí na webu byl zaznamenán především v době pandemie. Transakce nadále rostou, ale už ne takovým tempem. S měnící se ekonomikou ve světě i v ČR, se mění také myšlení lidí při samotném nakupování. Lidé se snaží nakupovat za stejnou částku, jako předtím, ale jejich složení nákupního košíku je tvořen levnějšími značkami nebo zlevněnými produkty.
Kvůli covidu se taky měnil trend českých občanů vybírání hotovosti z bankomatů, kdy nejen v tuzemsku, ale hlavně v zahraničí se snížil objem vybraných peněz. V loňském roce toto číslo opět začalo stoupat, jelikož se situace uklidnila, v rámci cestování.
Budoucnost určí generace Z
Podle Marcela Gajdoše je budoucnost placení v rukou generace Z, tedy lidé narození v rozmezí 1997-2013. Jedná se až o třetinu světové populace, která dává přednost platebním aplikacím před kartami a zajímá se o alternativní platební metody. Mezi ně může patřit platba prstenem, hodinkami, brýlemi nebo kontaktními čočkami. Dokonce se objevili i takoví, co si nechali zavést čip pod kůží, aby mohli platit tímto způsobem. Moc způsobů, jak platit zavedeným čipem pod kůží ale není. Může to být také něco úplně jiného, jisté je, že hotovost zatím zůstává aktivní a využívá jí pořád minimálně třetina obyvatel.
Náhledové foto: Pixabay