Počet pojistných podvodů roste, jde ale o trestný čin

Nehoda

V roce 2022 se zvýšil počet pokusů o pojistný podvod. Jde o velmi výrazné zvýšení, kdy v minulém roce bylo o 133 % více pojistných podvodů než v roce předešlém. Může to souviset s ekonomicky těžší dobou, kdy pojistný podvod je jakýmsi nápadem na rychlé peníze. Jde však o trestný čina hrozí za něj i vězení.

Výrazný nárůst, nejspíše kvůli ekonomice

Jak bylo již výše uvedeno, zvýšení počtu pokusů o pojistný podvod je 133%, a tedy velmi výrazné. Nejspíše za to může obecně ekonomická situace, inflace a vysoké ceny energií. Stejně tak zdražování dalších životních nákladů. Některé pojišťovny u svých institucí hlásí až 80% zvýšení pokusů, dle dat webu Měšec.cz pak jde o 133% nárůst u odhalených případů českými pojišťovnami oproti roku 2021.

Podvodníci jsou často naivní

Druhou nejčastější obětí pojistných podvodů je Allianz pojišťovna. Ta odhalila v roce 2022 podvody za 368 milionů korun. Zejména šlo o majetkové a odpovědnostní pojištění. Tyto typy pojištění dominovaly, kdy pokusy o podvod u těchto pojištění představovaly částku okolo 238 milionů korun. Často jde také o autopojištění (u Allianz pojišťovny za asi 116 milionů korun, nebo životní pojištění. Zde zamýšlená škoda představuje však „jen“ 13,6 milionu korun. Často jde však o naivní pokusy a nejde o žádnou sofistikovanou trestnou činnost a podvody jsou ve valné většině případů odhaleny.

Trestný čin pojistného podvodu

Jak je zmíněno, pravděpodobnost, že podvodník bude již pojišťovnou odhalen je vysoká. Pojišťovny mají vlastní procedury na šetření pojistných událostí a okolností, za kterých se měly stát. Přitom podvodník riskuje opravdu dost. Nejde totiž jen ledajaký podvod. Naplňuje totiž skutkovou podstatu trestného činu pojistného podvodu dle § 210 trestního zákoníku. Za tento čin pak v základní skutkové podstatě dle odst. 1 hrozí trest až dvě léta odnětí svobody, zákaz činnosti a propadnutí věci. Ve své nejpřísnější variantě, může jít však o zločin, za který může být uložen trest odnětí svobody v trvání od pěti do deseti let. Přitom nikoli jen pokus, tedy započetí ale nedokončení následku, ale už i příprava je dle § 210 odst. 7 trestního zákoníku trestná. Již samotné přípravy pro budoucí započetí páchání trestného činu pojistného podvodu jsou tak trestné.

Zdroj: Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník ve znění pozdějších předpisů, https://www.mesec.cz/clanky/lidi-lakaji-snadne-penize-pocet-pojistnych-podvodu-se-zvysil-vice-nez-dvojnasobne/

Náhledové foto – Shutterstock

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.