Počet případů spojených s internetovými podvody narůstá

hack

Drzost internetových podvodníků nezná hranici. Ačkoli jsme všichni byli seznámeni s možnými riziky na internetu, tak i nadále někteří poskytují své přihlašovací údaje, aniž by si to uvědomovali. Uvědomí si to až tehdy, když z jejich účtu začnou mizet finanční prostředky. Zvýšená aktivita internetových podvodníků narůstá, stejně jako počet odcizených bankovních účtů. Velmi často se tak děje prostřednictvím internetových vyhledávačů. Jak internetoví podvodníci dosáhnou svého cíle?

Internetové odkazy

Celý incident vypadá zcela nevinně. Majitel účtu si nemůže vzpomenout na přesnou internetovou stránku, tak zadá název do vyhledávače a vyjedou mu výsledky vyhledávání. Mezi výsledky se kromě oficiálních internetových stránek objeví také falešné. Na první pohled působí falešné stránky naprosto identicky, jako originální stránky. I tak si ale říkáte, jak je možné, že někdo na odkaz klikne, aniž by si ověřil internetovou adresu. Odpověď je jednoduchá, ne každý uživatel internetu je zkušený, zejména senioři nebo sváteční uživatelé. Mezi oběťmi jsou také zkušení uživatelé, kteří jen díky nepozornosti rovněž přišli o své údaje.

Phishing, vishing a smhishing

Na podvody narazíte téměř všude. Vynalézavost podvodníků je obrovská. S rostoucím vývojem AI je pro ně snazší si nechat vygenerovat důvěryhodný text, díky čemuž ušetří čas. K podvodům velmi často používají metodu zvanou „phishing“. Nejčastěji se vydávají za důvěryhodné firmy, banky, úřady nebo webové stránky a prostřednictvím e-mailu zkontaktují potencionální oběť. Když oběť klikne na odkaz v e-mailu a následně vyplní údaje, tak je zle. V posledních letech se rozmohl také „vishing“. Místo e-mailu vás útočník kontaktuje skrze telefonní hovor a představí se jako pracovník banky nebo bezpečnostní technik. Třetí metodou je „smishing“. Tato metoda využívá SMS zpráv.

Nevěřte všemu, co vám přijde

Obdržíte-li v budoucnu výše uvedené zprávy, neklikejte na žádný odkaz. Pamatujte, že banka po vás nikdy nebude vyžadovat vyplnění přihlašovacích údajů skrze SMS nebo e-mail. Jak poznat, že se jedná o falešného adresáta? Útočník nikdy nemůže být stejný, jako originál. Proto adresát v e-mailu bude mít zaměněné písmeno za jiný znak. Totéž platí také o webovém odkazu, kde bude rovněž záměna. Pro větší pocit bezpečí si přidejte záložku oficiální webové stránky vaší internetové banky ve vašem prohlížeči. Kdykoliv se můžete obrátit na svou banku a ověřit si, zda vám opravdu něco poslali.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-utoky-kyberpodvodniku-pres-internetove-vyhledavace-sili-varuje-banka-40446694

Náhledové foto: Pixabay