Počty dolarových milionářů se zvyšují – podívejte se, jak je na tom Česká republika
Dolaroví milionáři – tedy ti, jejichž majetek činí alespoň 23 milionů korun – ovládají celkový majetek ve výši 158 bilionů dolarů, což je 44 procent celkového bohatství na světě. Nejvíce je jich tradičně ve Spojených státech amerických a Kanadě, špatně na tom ale není také Evropa – tedy především ta západní – a Austrálie. Státy Skandinávie a Japonsko jsou dalšími, kde je míra bohatství nad 100 000 dolarů. Jak je na tom Česká republika?
Roste celosvětové bohatství
Stejně jako roste počet miliardářů, roste také celkové světové bohatství. Oproti loňskému roku došlo k navýšení o 2,6 procenta na celkových 360 bilionů dolarů. Pokud toto jmění rozdělíme na všechny dospělé osoby na světě, pak na jednu osobu připadá 70 850 dolarů, což je v přepočtu 1,625 milionů korun. Jedná se o rekordní čísla, kterých v historii nebylo dosud dosaženo.
Kde boháčů přibylo nejvíce?
Nikoho nepřekvapí, že nejvíce milionářů přibylo v USA, a to o 675 tisíc milionářů. Druhým nejlepším státem co do počtu přibývajícího množství milionářů je Japonsko, kde byl nárůst o 187 tisíc osob. Následuje Čína s nárůstem 158 tisíc milionářů. Na čtvrtém místě je konečně evropský stát – Německo s celkovým přírůstkem 65 tisíc milionářů. Následují státy jako je Nizozemsko, Brazílie, Indie, Španělsko, Kanada a Švýcarsko.
A kde boháčů ubylo?
Na druhou stranu také existují státy, ze kterých množství milionářů rapidně ubylo. Mezi ně patří Austrálie, kde se jejich počet snížil o 124 tisíc. Na druhém místě tohoto nepopulárního žebříčku je Velká Británie, kde je nyní o 27 tisíc boháčů méně. Turecko je třetím státem, kde došlo k celkovému snížení počtu boháčů o 24 tisíc. Mezi dalšími státy, ze kterých došlo k úbytku boháčů patří Itálie, Saúdská Arábie, Hongkong, Francie a Řecko.
Jak je na tom Česká republika?
V České republice bylo v roce 2018 celkem 27 700 dolarových milionářů. Letos došlo ke snížení jejich celkového počtu, a to o 360. Největším problémem a důvodem snížení počtu milionářů bylo snížení tržní hodnoty českých firem a snížení národních úspor (HDP) o 0,8 procenta. Na druhé straně ale došlo ke zvýšení bohatství u českých domácnostní, a to o 4,4 procenta. To činí Českou republiku nejbohatším státem z bývalého východního bloku. Oproti Slovenské republice jsou Češi dvakrát bohatší.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.