Podle čeho vybrat banku?
Pokud si chcete vybrat banku, máte opravdu z čeho volit. Na trhu je velká spousta bankovních subjektů. Zvolit můžete klasiku – velkou banku, která je na českém trhu již desítky let a má spoustu kamenných poboček – nebo naopak jednu z „moderních“ bank poslední doby – ty sice nemají takové množství vlastních poboček, nicméně mohou mít mnohem méně poplatků. Při volbě banky jsou poplatky právě jedním z kritérií. Jaká jsou ta další?
Úrokové sazby
Zejména pokud hodláte využívat spořící účty banky nebo naopak si chcete půjčit, vyplatí se vám porovnat úrokové sazby, které banka nabízí. Avšak dejte si při výběru pozor – na trhu se mohou objevit i takové bankovní subjekty, které nabízí příliš vysoký úrok. Ten ale nemusí být vyplacen, protože takový bankovní subjekt jednoduše ukončí svou činnost. Úrokové sazby jsou u většiny bank na stejné úrovni, můžete tak volit tu nejlepší ze všech podobných. A rozhodně se nerozhodujte podle odměn, které banka za uzavření smlouvy nabízí.
Hospodaření bank
Každá banka zveřejňuje výroční zprávy nebo pravidelné čtvrtletní raporty o výsledcích svého hospodaření. I to vám může pomoci vybrat si banku. Jak? Jednoduše porovnejte jednotlivé výsledky, zjistíte, zda banka dosahuje zisku a zda se její příjmy rok od roku zvyšují. Stabilní banka by měla mít také silné akcionáře – u většiny českých bank se jedná o silné zahraniční akcionáře.
Poplatky
Kolik zaplatíte měsíčně za vedení účtu? Kolik zaplatíte za každý výběr z vlastního popřípadě cizího bankomatu? Platíte také za převod peněz? A jak jsou na tom odchozí platby? Rozhodně se vám vyplatí nahlédnout do ceníku jednotlivých bank a zjistit si, za co všechno musíte platit. Každá banka má jiné podmínky a nabízí různé ceny. Většinou platí, že banky, které mají menší množství kamenných poboček nabízejí méně poplatků.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.