Podle čeho vyměnit operátora
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Pokud vám končí smlouva u vašeho poskytovatele mobilních služeb nebo prostě jen nejste u vašeho operátora spokojeni, určitě je dobré myslet na jeho změnu. Za poohlídnutí po dalších, jiných a možná zajímavějších nabídkách nic nedáte. Dnes se podíváme na kritéria, která byste měli při změně zvažovat. Pojďme tedy na to!
Vše důkladně propočítat
Nejlepší je výchozí analýza, kdy zjistíte, kolik měsíčně provoláte či kolik mobilních dat využijete. Důležité je totiž si uvědomit, co od nové nabídky chcete. Jen správnou analýzou pak zamezíte tomu, že ve finále můžete platit za něco, co vlastně nevyužíváte. Jak takovou analýzu provést? Stačí si vzít vyúčtování z posledního měsíce či několika měsíců. Vypište si hodnoty provolaných minut, spotřebovaných dat či poslaných esemesek. U volání nezapomeňte vypsat i kolik minut voláváte do vlastní sítě a jak často do ostatních sítí.
Srovnávání nabídek
Poté již musíte aktivně hledat jiné nabídky, než jsou ty, které odpovídají vaší stávající smlouvě. Použít můžete internetové srovnávače nebo se můžete obrátit osobní cestou přímo na jednotlivé operátory (moc jich na tomto trhu nefiguruje) a ti vám sdělí, jaké nabídky by vám mohli nabídnout. Pokud zvolíte cestu internetových srovnávačů, určitě jich vyzkoušejte několik, jelikož nemusí být všechny nezávislé a každý může ukazovat jiné nabídky. Pokud již vyberete konkrétní návrh smlouvy, zajímejte se, jestli jde o smlouvu na dobu určitou či neurčitou. Dále si zjistěte například sankce za předčasné odstoupení od smlouvy a podobně.
Změna bez sankcí a placení
Nejlepší bude, když odstoupíte od smlouvy po uplynutí její platnosti. Musí být samozřejmě na dobu určitou. Pak neplatíte žádné sankce. U tohoto druhu smluv nesmí být výpovědní doba (u ukončení v průběhu období) delší než 30 dní a sankce za dostoupení pak musí být maximálně 1/5 součtu měsíčních paušálů. Musíte si tedy i ve vztahu k nové smlouvě spočítat, zda se vám předčasné ukončení vyplatí. Pokud se již rozhodnete pro nový tarif, může vám zůstat i stejné telefonní číslo. Starý operátor vám musí dát takzvaný ČVOP kód. Ten je platný dva měsíce. Novému operátorovi jej dáte k převodu čísla. Převod čísla pak trvá maximálně 10 dní.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.