Podpis návrhu smlouvy v kómatu a některé další pojistné podvody
Podezření na pojistný podvod je opravdu více než dost. Česká sociace pojišťoven je nucena neustále prověřovat velké množství případů. Nejčastěji se samozřejmě pojistné podvody týkají pojištění majetku, nicméně mnohdy se nevyhýbají ani úrazovému a životnímu pojištění. Dokonce se lze setkat i se skupinami, které jsou dobře organizované a pojistky umí účelově zneužívat.
Množství podvodů jde postupně dolů
Dá se skutečně říct, že počty pojistných podvodů klesají. Mnohé pojišťovny dokážou totiž odhalit nekalé jednání potenciálních klientů ještě před tím, než s nimi uzavřou smlouvu. Zajímavá jsou data z loňského roku, která se týkala pojistných podvodů u různých druhů pojištění. Pojistné podvody byly zaznamenány u pojištění:
- vozidel (45 %),
- majetku (17 %),
- odpovědnosti za škodu (10 %),
- osob (28 %).
Polovina celkové částky pojistných podvodů připadá na pojištění majetku a odpovědnosti za škodu.
Životní pojistka z kómatu
Zajímavý je třeba pojistný podvod, kdy měl konkrétní klient podepsat a uzavřít návrh smlouvy na životní pojištění, i když bylo nakonec zpětně dokázáno, že byl v kómatu. Nic takového by tedy nezvládl. Zmínil se o tom František Špulák, Marketing and Communication Executive pojišťovny MetLife.
Pojistné podvody u úrazového pojištění
Dle zmiňovaného marketingového specialisty se setkali i s tím, že úrazy byly nahlašovány organizovanou skupinou lidí, kteří provozovali bojové sporty. K úrazům údajně přišli ve volném čase. Pády ze schodů nebo na kolečkových bruslích a podobné situace. Klient pojišťovny s údajně zlomenou rukou se nakonec účastnil zápasu. Vymyslet si zkrátka lidé dokážou cokoli.
Úraz: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.