Podpora v nezaměstnanosti: Máte na ni nárok i vy?
Nemáte zaměstnání a neustále řešíte, jestli máte, nebo naopak nemáte nárok na finanční podporu? Tato problematika je poměrně často frekventovaná a nelze se ničemu divit. Podpora v nezaměstnanosti je jednou z tradičních sociálních dávek, které je třeba brát v potaz. I proto se vyplatí podívat se, kdo jí může využít a kdo naopak nikoli. My se pokusíme této věci podívat pořádně na kloub.
Kdo má reálný nárok na podporu v nezaměstnanosti
Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá stoprocentně každý člověk. Hlavní podmínkou je pochopitelně evidence na úřadu práce. Právě na některou z poboček se v případě ztráty zaměstnání musíte neprodleně nahlásit. To ale není jedna jediná podmínka, jež se na podporu v nezaměstnanosti vztahuje. Jaké jsou další?
Podmínky získání podpory v nezaměstnanosti
Co je tedy nezbytné splnit, abyste se dostali až k podpoře? V první řadě je třeba splňovat podmínku, že jste v uplynulých 2 letech pracovali po dobu 12 měsíců. Tento fakt se vztahuje jak na práci u zaměstnavatele, tak i vlastní podnikatelskou činnost. Musíte mít uhrazené jak zdravotní, tak i sociální pojištění. Uvažovat lze i o náhradní době zaměstnání, za kterou je považováno například pobírání invalidního důchodu. To ale musí korespondovat s pracovní činností. Klasický starobní důchod nebo invalidní důchod se za pracovní činnost nepovažují.
Jaká je výše podpory v nezaměstnanosti?
Důležité je jmenovat i výši podpory v nezaměstnanosti. Optimální je využití možnosti jejího vypočítání na online kalkulačce. Konkrétně lze hovořit o 65 % stávajícího platu po dobu 2 měsíců. Následně další 2 měsíce obdržíte 50 % stávající mzdy. V dalších měsících se bude jednat o 40 % platu. Online kalkulačky jsou z tohoto pohledu naprosto optimální a ukážou naprosto přesně, kolik budete jak dlouhou dobu pobírat.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.