Podvodníci s falešnými e-shopy hrají na city
Pověsí vám bulíky na nos, jen aby mohli prorazit díru do světa. Podvodným e-shopům jde jen o vaše peníze a vaši identitu. Dejte proto dobrý pozor na to, odkud zboží objednáváte, mohli byste na to nemile doplatit.
Sliby chyby
Inzerenti mnohdy naslibují velké slevy, jen aby si vás mohli lépe ukořistit. Za prosbou o větší objednávku pak stojí často srdceryvný příběh o tom, jak pobočka náhle vyprodává zlevněné zboží, kamenný obchod vyhořel nebo se o něj nemá kdo starat. Podvodníci často vymyslí nesmyslné příběhy o tom, jak jde jejich obchod do záhuby. Řada klientů jim na lep často rychle skočí. Jak poznat, že nejde o podvod? Naučte se nakupovat bezpečněji.
Ani česká produkce není zárukou toho, že objednané zaplacené zboží dorazí. Vždy si předem ověřte adresu, na které konkrétní obchod stojí. U českých firem by pak nemělo chybět ani tzv. IČO. Pokud má online obchod uvedenou pouze mailovou adresu či je zpřístupněna pouze elektronická komunikace, nevěstí to o dané firmě nic dobrého. Fyzická adresa by měla být vždy uvedena. Pokud chybí, je to varovný signál.
Pomoc banky a běh na čas
Pokud je kontakt podvodný a není možné se na něj obrátit, je v takovém případě možné podat i trestní oznámení. Jestliže není e-shop ani jinak dostupný, je čas obrátit se s prosbou o pomoc ve vaší bance. Žádat můžete o tzv. chargeback. Banka však nemá povinnost peníze ihned vrátit. Je čistě na bance, zda vám to vůbec uzná. Záležet bude v tu chvíli i na mnoha okolnostech. Příběh se šťastným koncem nemusíte prožít pokaždé.
Pokud na danou objednávku e-shop z jakéhokoliv důvodu časově tlačí, je lepší objednat zboží jinde. Časový měřič, který udává tempo nákupu a nutí koupit zboží často pod tlakem stresu je dalším zdviženým prstem.
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-srdceryvny-pribeh-o-konci-podnikani-podvodne-e-shopy-vas-pripravi-o-penize-40507103
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.