Podvodníci využívají WhatsApp nebo SMS: varujte především své rodiče
Nepoctivých jedinců běhá po světě stále víc než dost. Často se snaží vylákat z lidí důvěrné informace za cenu toho, že se vydávají za vaše blízké příbuzenstvo. Nenechte se napálit a varujte svoji rodinu včas. Prostřednictvím aplikace WhatsApp nebo SMS zprávami se šíří nový podvod. Jen jedna sms zpráva postačí k tomu, aby vás měli v hrsti.
Staronový typ podvodu
Útočníci útočí především na starší důvěřivé lidi. Vydávají se za rodinné příslušníky s prosbou o finanční pomoc. Ke komunikaci používají aplikaci WhatsApp. Cílem jejich podvodů je rychle zmást druhou stranu a zacílit na vyzískání co nejvyšší možné finanční částky. Jako důvod uvádějí náhlou poruchu telefonu a s tím uvedou nové telefonní číslo jako možnost ke komunikaci. Důvěřiví rodiče nebo jiní příbuzní nemají mnohdy v tu chvíli časový prostor k tomu, aby zjistili, jak se věci doopravdy mají. Na to sází podvodníci nejvíce.
Zprávy obsahují nejčastěji prosbu o finanční pomoc v eurech. Často prezentují, že jim nejde platba přes telefon, a tak žádají druhou stranu, aby jim rychle pomohla. Slibují často, že propůjčené peníze vrátí, jakmile opraví svůj starý telefon. Často prosí v množném čísle a snaží se oklamat více lidí najednou. Jak poznat, že se jedná o skutečný podvod?
Všimněte si předčíslí
Standardní národní předvolba v Česku je +420, podvodníci používají jiné předvolby, často např. +33, která mimochodem pochází z Francie. Už jen podle předvolby poznáte, že není něco v pořádku. Posílat zprávy přes Messenger mohou útočníci ale klidně i z jiných zemí světa. Vždy je dobré se ujistit jaký má telefonní číslo předvolbu. Podle toho poznáte, zda se jedná o aktuální útok či nikoliv.
Zpráva neobsahuje jména a jednotné číslo
Pokud útočník vyšle zprávu, nikdy ji nepošle jen jedné osobě. Protože nemůže tušit, jak daný člen své rodiče oslovuje, vyšle zpravidla jen jednoduchý krátký text. Zpráva nikdy neobsahuje jména, útočník se snaží být rychlý a hlavně nenápadný.
Prosba o eura v Česku jsou vodítkem
Útočník žádá zpravidla o částku v eurech. Na sdílený odkaz, který vede k rychlé platbě, ale neklikejte ani v případě, že by se jednalo o české koruny. Číslo účtu zpravidla nesedí, jen ho rychle překontrolujte. Mezinárodní bankovní čísla označují vždy daný konkrétní stát, i podle toho se dá vyčíst, že jde o nesouhru.
Domluvte si heslo
Pokud nechcete dlouho tápat nad nejasnostmi, nastavte si mezi vámi a rodinou heslo. Jakmile půjde o platbu a heslo tam nebude, jde zcela evidentně o podvrh ze strany agresivních útočníků. Pokud vám ani to nedává příliš jistoty, není nic jednoduššího než svým blízkým zatelefonovat.
Zdroje informací: https://mobilmania.zive.cz/clanky/ahoj-to-jsem-ja-mam-nove-cislo-a-ty-mi-posli-platbu-v-eurech-pres-whatsapp-se-siri-novy-typ-podvodu/sc-3-a-1361338/default.aspx
https://www.dvojklik.cz/5-castych-podvodu-na-whatsappu-jak-muze-vypadat-chat-s-podvodnikem/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.