Podvody s lístky se netýkaly jen našeho hokejového šampionátu, v Anglii naletěly tisíce zájemců o Premier League

Fotbal

V průběhu letošního hokejového šampionátu v Praze a Ostravě informovala média i samotná policie o podvodnících a falešných prodejcích, kteří využívali velkého zájmu lidí o lístky pro své obohacení. Se stejným problémem se nicméně potýkají i v Anglii, kde za minulý rok přišly o peníze tisíce fanoušků. Vzhledem k tomu, že na fotbal do Anglie se vydává i poměrně dost Čechů, může se informace o epidemii falešných vstupenek hodit také našincům.

Jak v Anglii fungují podvody se vstupenkami?

Systém, který v Anglii podvodníci využívají, je nesmírně jednoduchý. Zločinci vytvářejí falešné příspěvky na sociálních sítích nebo online tržištích, kde inzerují neexistující vstupenky. Posty jsou samozřejmě často doprovázeny obrázky skutečných vstupenek. Kupující musí nabýt dojmu, že je vše v nejlepším pořádku.

fotbal

Foto: Pixabay

Na potenciálního kupce je samozřejmě tlačeno s tím, že o vstupenky jsou i další zájemci a je třeba je zaplatit okamžitě. Oběť je tak přinucena k platbě, typicky převodem na bankovní účet podvodníků.

Jakmile jsou peníze převedeny, podvodník prostě zmizí. Problém je v tom, že bankovní převody nejsou bankami proti podobným podvodům nikterak chráněny. Je to koneckonců logické. Bankovní převody nejsou na rozdíl od plateb kartou určeny pro online transakce, takže míra jejich ochrany je nižší.

Tisíce případů za loňskou sezonu

Podle odhadů britských bank v minulé sezoně naletělo asi 6000 lidí. Konečné počty ale mohou být vyšší, neboť mnoho lidí podvod vůbec nenahlásí. Průměrná škoda, která podvedeným vznikla byla 177 liber, v přepočtu tedy asi 5300 Kč. Někteří samozřejmě zaplatili za exkluzivní místa výrazně více, klidně i 1000 liber, tedy téměř 30 tisíc korun.

Pokud by platil opatrný odhad o 6000 podvedených, znamenalo by to, že jde o „průmysl“ s ročním ziskem okolo 32 milionů korun, jak ale bylo zmíněno, skutečnost bude mnohem horší. Podvody se samozřejmě neomezují jen na fotbal. Britský bankovní sektor odhaduje, že podvody s prodejem neexistujícího zboží a služeb stály britské zákazníky v roce 2023 celkem 86 milionů liber, tedy přes 2,5 miliardy korun.

Počet podvodů se každým rokem zvyšuje a lze očekávat, že i letos přibydou další nešťastní fanoušci. Pokud je tedy vaším snem podívat se třeba na Old Trafford nebo Anfield, nakupujte lístky raději přímo u klubu nebo skrze jiné oficiální kanály. Na výhodné online nabídky raději zapomeňte. A platí to nejen pro lístky na Premier League.

Zdroje informací: https://www.bbc.com/news/articles/cm5251vgp8ro

https://www.independent.co.uk/money/premier-league-football-fans-urged-by-major-bank-to-watch-out-for-ticket-scams-b2590516.html

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.