Pohled učitele: Nadané žáky ve škole nebrzdí učitelé, ale systém školství
V poslední době vyšla řada článků, které hovoří o tom, že jsou ve škole opomíjeni nadaní žáci. Když si člověk mnohé takové texty čte, říká si, jak učitelé mohou právě na tyto děti zapomínat. Opak je přitom pravdou. Učitelé by s takovýmito dětmi pracovali velmi rádi a dokázali by jim dát mnohem více. Brzdí je ale nepochybně systém školství. Jak? Na to se zaměřím velmi podrobně v následujících řádcích. Pohled učitele je v tomto ohledu určitě zajímavý.
Inkluze zlikviduje všechny nadané
Všechny děti musí mít stejné kvalitní vzdělání. Prostě je začleníme do kolektivu, i když na to nemají. Krásná myšlenka inkluze. V praxi to funguje tak, že se na základní školu řadí i spousta dětí, které na to intelektuálně prostě a jednoduše nemají. To samé se týká i jejich chování. Bohužel. Ani tisíc asistentů pedagoga by mnohde nedokázalo pomoct. Tak to prostě je. Učitel se pochopitelně musí věnovat mnohem víc nejslabším článkům řetězce a na ty nejnadanější logicky nemá dostatek času. Nehledě k tomu, že musí některé děti ještě umravňovat.
Zlaté speciální školy
Přesně tak. V dobách zvláštních, respektive speciálních škol nám bylo nepochybně lépe. Tím nám myslím nás všechny, tedy jak pedagogy, tak i rodiče a děti. Dítě v dané speciální třídě poznalo úspěch a bylo prakticky mezi sobě rovnými. Bez problémů stíhalo učivo a dokázalo se také leccos naučit třeba v praktické výchově. Na základních školách často čeká na úspěch velmi dlouho a ve srovnání s výkony spolužáků se ve finále ani o nějaký velký úspěch nejedná.
Výběrové třídy jako dvojsečná zbraň
Na mnohých základních školách existují výběrové třídy, a to nejčastěji matematické a sportovní. Na jednu stranu jde o skvělý tah a nadané dítě v matematické třídě by chtěl mít každý. Na druhou stranu jsou doslova vyzobávány ostatní třídy, v nichž nezbývá přirozených lídrů. I tak se ale většinou najdou. Vzdělávat je ale dostatečně a efektivně je složité vzhledem k tomu, jaké další děti ve třídě jsou. Z mnohých ryze nestudijních typů chtějí mít někteří rodiče bohužel inženýry.
Zdroje info: Autor- pedagog
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.