Pojištění nemovitosti aneb na co si dát pozor

pojištění

Na co se zaměřit při sjednání či zrevidování pojištění nemovitosti? Však v létě díky prázdninám a dovoleným zůstává řada domů nehlídaných. Stejně tak se častěji vyskytují bouřky a vlivem horka dochází k požárům. Vyplatí se mít v pořádku pojistnou smlouvu. Na co byste neměli nezapomenout?

Správně nastavená pojistka je svým způsobem výhra. I zde je třeba mít přehled o pojistných podmínkách a výlukách. V loňském roce pojišťovny řešily více než 270 tisíc majetkových pojistných událostí zhruba za 13 miliard korun. Hlavní příčinou jsou hlavně živly, zejména vichřice. Čísla jsou jasným důkazem, že se nevyplatí podcenit sjednání pojištění nemovitosti. Jen si dejte pozor na jisté i možné záludnosti. Které?

Povodeň vs. záplava

Zde pozor na pojmosloví, neboť z pohledu pojišťovny povodeň, tj. voda vylitá z koryta řeky, není totéž jako záplava, tj. voda stékající po průtrži. Byť se vám to nemusí zdát podstatné, když bude váš sklep zatopen či budete stát po kotníky v domě. Ale opak je pravdou. Je třeba mít tuto situaci ošetřenou ve smlouvě a vědět, zda vaše pojišťovna vychází z reálné četnosti povodní v místě vaší nemovitosti, nebo využívá povodňové mapy.

Požáry, zkraty a ekologické prvky stavby

Díky drahé energii zažívají doslova boom ekologické a ekonomicky výhodně prvky staveb, jako tepelná čerpadla, solární panely, rekuperační jednotkyrekuperační jednotky. V případě, že jsou tyto ekologické prvky přímo součástí hlavní stavby, je jejich pojištění zahrnuto v pojistce nemovitosti. Některé pojišťovny vyžadují jejich přesné vyjmenování. Pokud ovšem zařízení stojí v blízkosti domu, je třeba je do smlouvy samostatně připojit a specifikovat.

K létu patří riziko vzniku požárů. Je třeba myslet i na veškeré škody způsobené nejen požárem, ale také úderem blesku, výbuchem. Samostatnou kapitolou je pak pojištění pro případ elektrického zkratu, přepětí či podpětí, kdy do zásuvky u vás doma teče příliš mnoho nebo naopak málo elektřiny, což může nenávratně poškodit elektrické spotřebiče ve vaší domácnosti. Je třeba toto riziko zohlednit ve smlouvě.

Zabezpečení a ochrana před krádeží

Ve smlouvě je třeba mít zakomponované pojištění nemovitosti proti krádeži, kdy se úroveň odvíjí od toho, jakou výši pojistky sjednáte či jak daleko stojí váš dům nebo byt od okolní zástavby.

Pojištění sklepa, garáže, stodoly

Pojištění automaticky nezahrnuje vše, co se nachází na všem pozemku. Pokud si chcete nechat pojistit i sklep, altán, skleník, bazén, plot apod., nezapomeňte to zmínit při sepisování smlouvy. Vedlejší stavbou nejčastěji právě bývá sklep, garáž, dílna, skleník, altán, zahradní chata, stodola, zapuštěný bazén či plot.

Pojištění odpovědnosti

Myslete i na to, že se může při vichřici uvolnit ze střechy vašeho domu taška a někoho poranit. Stejně tak v případě vaší nepřítomnosti ve vašem bytě praskne stoupačka a vyplaví sousedy. Proto je třeba pamatovat i na zahrnutí pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.

Uzavřené pojištění na adekvátní částku

V neposlední řadě se ujistěte, že je pojistka uzavřená na částku, která vám pokryje kompletní opravy nemovitosti. Je třeba znát skutečnou hodnotu vaší nemovitosti, abyste nebyli podpojištěni, a pak při pojistné události nedostali jen část úhrady. Zároveň se nevyplatí pojištění přeplácet, neboť pojišťovny vyplatí beztak jen částku nejvýše v hodnotě nemovitosti.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/pojisteni-nemovitost-domacnost-odpovednosti-leto.A230723_082345_poj_frp

https://www.kbpojistovna.cz/cs/magazin/majetkove-pojisteni/na-co-si-dat-pozor-pri-pojisteni-nemovitosti

Náhledové foto: Pixabay