Politici jako vzor šetření: Platy se mají odvíjet od minimální mzdy
Tak to vypadá, že by nám přední představitelé našeho státu měli ukázat, jak se šetří. V době koronavirové jako na zavolanou. Jejich pověst by se díky návrhu ministryně práce a sociálních věcí Maláčové mohla trochu vylepšit. Vždyť aktuální platy politiků jsou veřejností často a velmi ostře kritizované. Jakýmsi základem pro výpočet platu poslanců, senátorů a ministrů bude minimální mzda.
Ideální měřítko zobrazující hospodářský stav ČR
Přesně takto se ministryně vyjádřila o minimální mzdě. Platy politiků z ní budou vycházet. Samotná platová základna by měla představovat pětinásobek minimální mzdy. Její aktuální výše je 14 600 korun. Tím pádem by se základ platu politiků stanovil na 73 000 korun. Aktuálně se platy čelních představitelů naší země odvíjejí od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.
Minimální mzda v datech
Minimální mzda se pomalu zvyšuje. Ostatně vzpomenout si lze třeba na letošní leden, kdy vzrostla o 1250 korun. Mimochodem, zvyšovala se i v lednu loňského roku. Jinak se postupně zvyšuje také hodnota zaručené mzdy, tedy minimálního ohodnocení dle konkrétního odborného zaměření zaměstnanců a náročnosti konkrétní činnosti. Jinak za minimální mzdu pracuje aktuálně zhruba 150 000 lidí.
A co na to ostatní politici?
Piráti se ústy šéfa poslaneckého klubu Jakuba Michálka vyjádřili tak, že se platy politiků měly navázat na platový průměr v celé ČR. Zajímavě se plánovaným pravidlům staví pravicová ODS. Šéf Petr Fiala se vyjádřil v tom smyslu, že když chce někdo zaujmout, začne řešit platy ústavních činitelů. Pravda je ta, že zaujmou vždy, nicméně hledání jakési spravedlnosti a správného ohodnocení zůstává věčnou otázkou. Tak uvidíme, co se bude dít v příštích dnech, kdy Maláčová slíbila upřesnění svého návrhu.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.