Polská vláda investuje do videoher
Svět počítačových her v současnosti žije především prosincovým vydáním nejočekávanější hry roku 2020, možná i celé poslední dekády, a také jejími monstrózními technickými problémy. Ty nejen rozlítily řadu hráčů Cyberpunk 2077, ale také poslaly akcie vývojářského studia – polské společnosti CD Projekt – o desítky procent dolů. V souvislosti s tím se také často začalo znovu mluvit o tom, že pro vývoj hry byla CD Projektu – stejně jako několika dalším polským vývojářským studiím – poskytnuta státní dotace. Je polská cesta něčím, co je hodné následování?
Herní průmysl jako nedílná součást pop-kultury
Doba, kdy byly počítačové hry záležitostí samotářských a podivínských teenagerů jsou již dávno pryč. Herní byznys v obratech překonává ten filmový a hry dnes hrají stamiliony lidí všech věkových kategorií po celém světě. Hry se tak zkrátka staly součástí populární kultury.
Z výše uvedeného však také plyne, že herní trh je opravdu velký a točí se v něm opravdu hodně peněz. Pro ilustraci se můžeme opět podívat na zmíněný Cyberpunk 2077: jeho rozpočet činil 314 milionů dolarů (do této částky ještě nejsou započítány zhruba stejně vysoké náklady na marketing!)
Zdroj obrázku: Pixabay.com
CD Projekt jako výkladní skříň polské kreativity
Od roku 2016 již dostalo polské státní dotace v celkové výši téměř miliardy korun několik desítek herních projektů, Cyberpunk studia CD Projekt byl jedním z nich. Dotace do herního průmyslu souvisí se snahou polské vlády o modernizaci ekonomiky a investicemi do její kreativní oblasti.
V České republice zatím podobný vládní program chybí, což je poměrně překvapivé vzhledem k tomu, že tvorba počítačových her má u nás dlouhou tradici a celá řada českých her výrazně uspěla i v celosvětovém měřítku. Takový obor, ve kterém české produkty dokáží být takto konkurenceschopné, a který navíc vykazuje takové obraty jako ten herní, by si pozornost vlády zasloužil.
Nezájem vlády je obzvláště zajímavý, porovnáme-li jej s prostředky, které dostává např. filmový průmysl. Za ty jsou totiž často produkovány i filmy, které ani nemají ambici překročit hranici Česka (možná s výjimkou sousedního Slovenska).
Chceme-li mít konkurenceschopnou ekonomiku založenou především na kreativní činnosti s vysokou přidanou hodnotou, nabízí se otázka, zda by nebylo by na místě právě takové obory podporovat.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.