Polsko: Oblíbená destinace Čechů šidí své spotřebitele
Češi žijící v pohraničí berou Německo nebo Polsko útokem, tedy co se týče nakupování. Takové nadpisy nebo úryvky v článcích jsme mohli spatřit opravdu spousty. Celou Evropu drtila inflace nebývalým způsobem. Česká republika patřila bohužel k premiantům. Ačkoliv v současnosti má sousední Polsko momentálně vyšší míru inflace, tak reálné ceny položek v obchodech jsou levnější než v tuzemsku. Právě z tohoto důvodu volí Češi žijící v pohraničí cestu právě do Polska nebo Německa. Polští inspektoři přišli na nemilé zjištění.
Nepravdivé údaje
Jak bylo nastíněno, tak Polská Zemědělská a Obchodní inspekce za uplynulý rok provedla přes 7 000 kontrol. Falšování a nesrovnalosti se týkaly všech oblastí. Většinou se jednalo o špatně označenou zemi původu nebo špatné složení. Největším problémem byl, když daný výrobek obsahuje drahou ingredienci, ale ve skutečnosti byla tato složka nahrazena nejlevnější náhražkou. Velkou drzostí bylo také falšování a prodlužování data spotřeby u různých položek.
Podvody s vodou
Například bylo zjištěno, že jeden obchodní řetězec prodával spotřebitelům téměř sedm tun drůbežího, jehož obsah tvořila ze čtvrtiny voda. Stejný případ se týkal také ryb. Až 77 % kontrolovaných výrobků z hovězího masa, obsahovalo ve skutečnosti levnější varianty vepřového a drůbežího masa. Necelá polovina výrobků obsahující sýr feta, obsahoval levnější sýry.
Není pečivo, jako pečivo
Po předchozích řádcích vás nepřekvapí, že například pečivo vyrobené z grahamové mouky neobsahovalo ani gram této mouky. Máslové rohlíky nebyly vyrobeny z másla. Zelenina nebo ovoce měla pro změnu špatně označený původ země a v některých případech se prodávala zatuchla či dokonce zkažená.
V Česku byly pokuty přes sto milionů korun
Minulý rok proběhla podobná razie i v naší zemi. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) provedla téměř 49 000 kontrol v obchodech a restauracích. Výsledné číslo ve srovnání s Polskem není tak alarmující. V necelých 10 % (4 000) narazila na problémy. Většinou se jednalo o potíže spojené s nevyhovující šarží potravin nebo potraviny dovážené z třetích zemí.
Téměř 15 000 kontrol bylo provedeno v restauracích a bistrech, kde mělo problém až třetina provozoven. Kontrole neunikly ani online obchody. Nejvíce problémů vykazovaly doplňky stravy. Celkově v roce 2022 rozdala SZPI provozovatelům pokuty ve výši 109 milionů korun. Jedná se tak o rozdíl dvaceti milionů korun ve srovnání s předchozím rokem.
Zdroj: https://www.fakt.pl/pieniadze/te-raporty-nie-klamia-tak-kantuja-nas-producenci-zywnosci/twy7f14, https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-jak-se-v-polsku-podvadi-s-potravinami-40444760
Náhledové foto: Pixabay