Pomoc, neumím spořit! Jak začít a udržet si to?
Rádi byste začali spořit, ale nevíte, jak vlastně začít? Přemýšlíte, co pro to udělat, a jak si nastavit pravidla, tak aby byla trvale udržitelná? V tomto článku vám prozradíme, jaké jsou nejčastější důvody, proč lidé spořit nechtějí nebo neumí. A zároveň vám poradíme, jak krůček po krůčku konečně začít.
Žít od výplaty k výplatě se nevyplácí
Někteří lidé mají vytvořenou na spořicím účtu finanční rezervu, která jim poskytuje určitou jistotu. Vědí, že pokud by se cokoliv stalo, budou mít na zaplacení nezbytných výdajů. Poté však existuje i taková skupina lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. Za měsíc tak utratí prakticky celou výplatu a často poté nemají ani peníze na jídlo.
Teď si ale představte, že se v takové situaci objeví nějaký nečekaný výdaj. Například se v domácnosti rozbije pračka. A co teď? Pokud opravdu žijete od výplaty k výplatě, na tuto situaci nejste nijak připravení. Z výplaty vám žádné peníze nezůstávají a vám zbývá jediné: obrátit se o pomoc na rodinu nebo přátele. V horším případě se zadlužíte a dostanete se tak do ještě náročnější situace.
Proč je důležité spořit na důchod
Život utíká jako voda. Ani se nenadějeme a budeme odcházet do důchodu. Pravdou ovšem zůstává, že státní důchod nedosahuje žádné závratné výše. Pokud má s těmito penězi vyžít člověk, který byl zvyklý na o něco vyšší standard, může s tím mít nemalé potíže.
Proto se vyplatí začít si co nejdříve odkládat určitou sumu na klidné stáří. Pravděpodobně nikdo si nechce dělat v důchodu starosti s tím, aby mu zbyly peníze na jídlo, léky a další nezbytné věci. Jestliže si chcete důchodový věk užívat, a ne pouze přežívat, je rozhodně vhodné mít naspořenou určitou sumu.
Spořte si na klidné stáří.
Zdroj obrázku: Unsplash.com
4 důvody, proč lidé nechtějí spořit
Důvodů, proč se lidé obvykle vyhýbají spoření, může být hned několik. Vidíte se v některém z následujících bodů?
Chybějící motivace
Prvním důvodem, proč někdy lidé ke spoření nepřistupují, je chybějící motivace. Jedná se o situace, kdy se vám zdá, že peněz máte dost a máte i případnou drobnou rezervu. Tak proč byste nyní ještě měli začít šetřit místo toho, abyste si užívali života plnými doušky?
Nedostatek financí
Tento bod se týká těch lidí, kteří každý měsíc bojují s nedostatkem financí. Odkládání například 1 000 Kč měsíčně je pro ně prakticky nereálné a znamenalo by to obrovský zásah do jejich rodinného rozpočtu.
Peníze byly, jsou a budou
Možná máte pocit, že nějaké peníze tady vždy byly, tak proč by tomu tak nebylo i v budoucnu. Nedokážete si představit, proč byste měli začít spořit a raději přebytečné finance věnujete do hmotných věcí nebo zážitků. Řídíte se heslem „žijeme jen jednou“ a na budoucnost se příliš neohlížíte.
Nedokážete vidět do daleké budoucnosti
Existuje spousta lidí, kteří dokáží šetřit jen do velmi blízké budoucnosti. Třeba na nové auto, nový spotřebič či vysněnou dovolenou. Otázka života ve stáří je pro ně však natolik vzdálená, že se tím v tuto chvíli ještě nechtějí (nebo nedokáží) pořádně zabývat.
I na potravinách můžete značně ušetřit.
Zdroj náhledového obrázku: Unsplash.com
5 tipů, jak začít spořit krůček po krůčku
Pokud se chcete pustit do spoření, nejdůležitějším krokem je především začít. Způsobů, jak na to je přitom celá řada. Už malé drobnosti dovedou udělat velký rozdíl. Inspirujte se.
Zapisujte si své výdaje
Kolik utratíte měsíčně za jídlo? Kolik za kosmetiku? Za zábavu? Udělejte si ve svých financích maximální přehleda alespoň měsíc si poctivě zapisujte všechny své výdaje. Potom si vyhraďte čas na revizi výdajů a promyslete si, jak v domácnosti ušetřit.
Nakupujte ve slevách
Pokud vám něco dochází a potřebujete nakoupit, podívejte se nejprve, kde je dané zboží ve slevě. Prohlížejte si akční letáky, hlídejte si sezónní slevy a uvidíte, jak na jídle ušetříte.
Vařte na více dní dopředu
Jíst v restauraci je sice lákavé, ovšem nákladné pro vaši peněženku. Zkuste místo toho vařit doma z dostupných sezónních surovin. A ideálně hned na několik dní dopředu.
Odkládejte si peníze. Pravidelně
Promyslete si své finanční možnosti a stanovte si částku, kterou si můžete dovolit každý měsíc odkládat. Nemusí se přitom jednat o závratnou sumu. Důležité je v tomto případě hlavně dodržet pravidelnost. Za pár měsíců vás možná překvapí, kolik peněz se vám povedlo nashromáždit. Na ING spořicím kontu se například váš zůstatek do 300 000 Kč bude zhodnocovat sazbou 0,3 % p.a.
Najděte si přivýdělek
Pokud s měsíční výplatou těžko vycházíte, možná přichází na řadu zvážit výměnu vašeho zaměstnání. Nebo se alespoň poohlédněte po možnostech přivýdělku, který by vám pomohl celou situaci lépe zvládnout.
Způsobů, jak ušetřit peníze a začít spořit existuje celá řada. Důležité je se na chvíli zastavit, promyslet si své možnosti a hlavně začít. Jedině tak si vybudujete potřebnou rezervu, která se vám v náročném životním období může hodit.
Zdroj náhledového obrázku: Unsplash.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.