Poplatky u notáře se zvýší
Čas od času musí k notáři každý. Minimálně kvůli dědickému řízení, existuje však další množství věcí, které tento úředník vykonává. Za úkony si účtuje poplatky. A právě ty se nyní zvyšují. O kolik a na čem si připlatíte, využijete-li jeho služeb? To se dnes dozvíte!
Od ledna nově stanovení poplatky
První leden roku 2021 tedy bude dnem, kdy se sazby za služby notářů zvýší. Nejvíce to člověk pozná v pozůstalostním řízení. Tedy v případech, kdy jdete k notáři projednat dědictví po zesnulé blízké osobě. Vše se tak děje kvůli novelizaci takzvaného notářského tarifu, který je upravován vyhláškou. Změny tedy neprojednával parlament, rozhodlo se na ministerstvu spravedlnosti. Pravdou je, že některé položky na tomto tarifu se neměnily od roku 1993, a proto se změny určitě dají ospravedlnit. Jiné se měnily, ale například v roce 2001, nebyla tedy ani pokryta inflace.
Změny u pozůstalostního řízení
Dále se budeme hlouběji věnovat změnám u pozůstalostního nebo dědického řízení. Zejména proto, protože řada dalších služeb notáře je spíše volitelná nebo ne tak častá. U dědického řízení však hraje notář hlavní roli. Jeho odměna se vypočítává z obvyklé ceny pozůstalosti, kterou projednáváte. Tedy cena, za kterou lze majetek, který tvoří pozůstalost, prodat v době projednávání.
Pozůstalostní řízení – kolik zaplatíte
Jak tedy změny vlastně vypadají. Doteď platilo, že platíte vždy jinou sazbu za určité části obvyklé ceny pozůstalosti. Za prvních 100 tisíc ceny pozůstalosti nyní zaplatíte 2 % (min 600 Kč.) a z přebývající částky do 500 tisíc 1,2 %. Nyní bude nejnižší pásmo do 500 tisíc a úprava je následovná:
- obvyklá cena do 500 tisíc korun: 2 % (min 2000 Kč),
- z přebývající částky do 1 milionu korun: 0,9 %,
- z přebývající částky do 3 milionů korun: 0,5 %,
- z přebývající částky do 20 milionů korun: 0,1 %,
- z částky nad 20 milionů se již nepočítá odměna.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.