Porovnání kurzů eura na platebních kartách

Eura

Plánujete-li o prázdninách cestovat do ciziny, určitě je dobré vědět,  jak je to s kurzy cizích měn na vaší platební kartě. Na to se dnes zaměříme. Konkrétně na kurzy eura při placení kartou či při výběru z bankomatu.

Kurz eura

Dnes se setkáte s mnoha kurzy. V praxi existují odlišné kurzy od toho v České národní bance, v lepších či horších směnárnách, a právě na platebních kartách a v bankách obecně. Jen pro představu, dle kurzového lístku České národní banky, se euro pohybuje okolo 25,8 Kč. V seriózních směnárnách jej nyní seženete  za asi 26 Kč. No a my se teď podíváme, zda je výhodnější platit kartou v zahraničí nebo zde vybírat z bankomatu. U které banky je to pak nejlepší?

Platba kartou

Při platbách kartou, kterou máte k běžnému účtu, je dobré zjistit si dopředu, jak to s kurzy je. Připravili jsme si srovnání několika bank. modelovali jsme situaci při výběru 100 eur. Výsledky jsou následující. Úplně nejlepší kurz měla při platbě 100 eur kartou mBank se svým mKontem. Kurz dělal 25,87 Kč, což je rozdíl 11 setin oproti kurzu ČNB. Druhý nejvýhodnější kurz měla Banka Creditas na svém běžném účtu. Zde to bylo 26,03 Kč, tedy rozdíl čtvrtiny koruny oproti ČNB. Naopak úplným propadákem se stal Tom účet od Moneta Money Bank se svým kurzem 26,67 Kč za euro. Tedy o 89 haléřů více oproti ČNB.

Výběr z bankomatu

U výběru z bankomatu jsme použili stejnou částku pro modelování situace. Tedy 100 eur. Jak se lišily kurzy tentokrát u tohoto typu transakce? Nejvýhodnější kurz byl opět u mBank s kurzem 25,87 Kč. Při výběru pod 1500 Kč na vás však čeká poplatek ve výši 29 Kč. To u druhé banky Creditas s kurzem 26, 03 Kč neplatí. Zde vám neúčtují žádné poplatky. Nejvyšší poplatky čekejte u Sberbank (75 kč + 0,5 % z vybrané částky) a u Komerční banky a účtu MůjÚčet Plus (99 Kč) .

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.