Porovnání platů v Evropě: Kde se žije nejlépe?
Platy se v Evropské unii výrazně liší. Zatímco některé země se pyšní nadprůměrnými výdělky, jinde lidé bojují s nižšími mzdami a omezenou kupní silou. Nová data Eurostatu odhalují, jak se liší průměrné roční platy a jak se tyto rozdíly promítají do reálné kupní síly obyvatel. Jak si v tomto srovnání stojí Česká republika a které země tedy nabízejí nejlepší životní úroveň?
Nejlepší platy má Lucembursko
Lucembursko dlouhodobě vede žebříček průměrných platů v Evropě. Podle Eurostatu se v roce 2023 průměrná roční upravená mzda na plný úvazek pohybovala od 13 503 EUR v Bulharsku po 81 064 EUR v Lucembursku. Mezi země s nejvyššími platy patří Lucembursko, Dánsko, Irsko, Belgie, Rakousko a Německo.
Tyto země těží nejen z vysokých platů, ale i z relativně stabilních životních nákladů. Průměr EU činil 37 863 EUR. Rozdíly jsou tedy značné. „Ukazatel prakticky představuje mzdu, která postačuje k důstojnému životu v členském státě,“ uvádí Eurostat. Devět členských států vykázalo platy nad průměrem EU, zatímco sedmnáct zemí se umístilo pod ním. Naopak nejnižší platy byly zaznamenány v Bulharsku, Řecku, Rumunsku, Polsku a na Slovensku.
Jak si stojí Česká republika?
Česká republika se v žebříčku průměrných platů umístila pod evropským průměrem s hodnotou 23 454 eur. Tato částka odráží situaci, kdy výplaty sice pomalu rostou, ale nedosahují úrovně výše zmíněných západních zemí. V porovnání s Polskem (18 054 eur) nebo Slovenskem (19 001 eur) si Česko stojí lépe, ale na Německo, kde je průměr 50 988 eur, stále výrazně ztrácí.
Jak ovlivňuje kupní síla platy?
Při porovnávání platů je důležité zohlednit i kupní sílu, která se v jednotlivých zemích liší. Parita kupní síly (PPS) eliminuje vliv rozdílů v cenové hladině. „PPS je ‚umělá měnová jednotka‘, kdy za jednu jednotku PPS lze teoreticky koupit stejné množství zboží a služeb v každé zemi,“ vysvětluje Eurostat.
Po očištění o PPS se rozdíly mezi nejvyššími a nejnižšími platy zmenšují, i tak ale přetrvávají. V nominálním vyjádření byla nejvyšší průměrná mzda šestinásobkem nejnižší, zatímco po očištění o PPS se tento poměr sníží na 2,5násobek. V tomto ukazateli se na nejnižší pozici umístilo Řecko, zatímco Lucembursko si udrželo vedoucí pozici. Nad průměrem EU se kromě Lucemburska umístily Belgie, Dánsko, Německo, Rakousko, Irsko a Francie.
Mění se situace?
Mezi lety 2022 a 2023 došlo k nárůstu průměrných mezd v EU o 6 %. Pouze ve Švédsku došlo k poklesu, ten byl však způsoben přepočtem švédské koruny na eura. „V EU platy vzrostly o 2 225 eur,“ uvádí Eurostat. Nejvyšší nárůst v nominálním vyjádření zaznamenalo Lucembursko, Belgie a Irsko. V procentuálním vyjádření pak Rumunsko, Maďarsko, Polsko, Lotyšsko a Chorvatsko. Naopak nejpomalejší růst byl zaznamenán na Maltě, v Itálii, Řecku, Dánsku, Finsku a na Kypru.
Zdroje info: https://www.euronews.com/business/2024/12/24/average-earnings-rankings-in-europe-which-countries-pay-the-highest, https://csu.gov.cz/rychle-informace/prumerne-mzdy-4-ctvrtleti-2023
Náhledové foto: Pixabay