Poškozená bankovka: Kdy ji může obchodník odmítnout, kde lze vyměnit a kdy za ni nenáleží náhrada

peníze

Stane se, že dostanete natrženou bankovku a zjistíte to až doma. Zapomenete, že máte v kapse kalhot peníze a oblečení skončí v pračce. Co teď? Rozhodující je míra poškození. Kdy a kde je možné bankovku vyměnit?

V dnešní době je takřka samozřejmostí bezhotovostní platba. Není nad pohodlné placení kartou, mobilem, hodinkami, kdy není nutné mít u sebe hotovost. Přesto jsou stále bankovky součástí každodenního života. Jsou situace, kdy prostě musíte platit bankovkami. A tak se může stát, že díky tomu snadno zapomenete, že máte v kapse kalhot peníze, které se již točí v pracím bubnu, jakožto můžete doma zjistit, že jste dostali v obchodě natrženou bankovku. Co teď?

Bankovka opotřebovaná oběhem

Bankovku, která zkrátka už něco pamatuje, je delší dobu v oběhu, což je znát už na první pohled, by měl obchodník přijmout. Jedná se zkrátka o bankovku, která je typicky pomačkaná, zašpiněná, nebo jí chybí maximálně část okraje. Vyměnit můžete i bankovku natrženou, kterou jste dostali od obchodníka a všimli jste si toho až doma. Jde o to, že běžně poškozené bankovky může fyzická osoba (s výjimkou směnárníka) odmítnout.

Platí tak, že běžně poškozené bankovky můžete bezplatně vyměnit na pobočkách obchodních bank a u České národní banky. Zatímco u bankovky, která je roztržená na více než dva kusy, může náhradu provést jen Česká národní banka po prověření její platnosti a pravosti.

Běžně poškozená bankovka

Co je tedy považováno za běžně poškozenou bankovku? Pakliže je na bankovce rozeznatelný obrazec, jakožto některé prvky, díky tomu není problém určit její pravost, jedná se o běžně poškozenou bankovku. V případě vyprané bankovky platí, pokud došlo ke změně vlastností ochranných prvků viditelných pod UV světlem, ale obrazec i ochranné prvky nejsou nikterak poškozeny, je posuzována jako běžně poškozená. Rovněž tak bankovka popsaná, pomalovaná, potištěná či proděravělá jinak než úředním znehodnocením ČNB, jakožto popálená či necelá, ale s plochou větší než 50 %, je považována za běžně poškozenou a je možná její bezplatná výměna.

Nestandardně poškozená bankovka

Pokud bankovka je ve stavu, kdy je odbarvená natolik, že jsou pochybnosti o její pravosti, jedná se o nestandardně poškozenou bankovku. Takovou bankovku samozřejmě mohou odmítnout všechny subjekty. Česká národní banka ji zadrží, a to bez náhrady. A tak radši pečlivě prohlížejte kapsy před praním, ať nepřijdete zbytečně o peníze.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/bankovka-neplatna-poskozena-vymena.A240430_101459_viteze_frp

https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/bankovky/bankovky-opotrebene-obehem-bezne-poskozene-a-nestandardne-poskozene-bankovky/odbarvena-vyprana-bankovka/

Náhledové foto: Pixabay