Povinné dýško v USA: Pro turisty je to noční můra

restaurace

Spropitné v USA nezná hranic a turisté to začínají pociťovat. Klasické dýško jako u nás v Evropě už zde skoro neexistuje. Z dobrovolného gesta vděčnosti za dobrou službu se stala povinnost, kterou zákazníci často cítí jako nátlak. Co říkají návštěvníci z jiných zemí na tento fenomén?

Zákazníci mají obavy

Podnikatelé v oblasti stravování tvrdí, že provozují své podniky s minimálním ziskem, což je důvod, proč se nesnaží jednoduše zvýšit ceny. Namísto toho hledají různé způsoby, jak přesunout náklady na zákazníky.

Musí totiž proplatit zaměstnanecké pojištění nebo kompenzaci za ztráty způsobené pandemií. Na druhou stranu se mnozí zákazníci začínají obávat, že spropitné se vymklo kontrole a stává se běžným i tam, kde by to dříve nikoho ani nenapadlo.

Globalizace

Zvyk dávat velké spropitné se začal šířit i do jiných zemí, zejména do turisticky atraktivních oblastí. Tam se místní naučili očekávat vysoké spropitné od amerických turistů. Turisté z jiných zemí, kteří se s tímto systémem nesetkali, nyní často řeší dilema, jakou částku vlastně považovat za vhodné spropitné.

Spropitné bylo původně příjemným způsobem, jak poděkovat za kvalitní služby a vyjádřit vděčnost. Bohužel, v dnešní době se stalo takřka automatickou součástí placení, což snižuje jeho autenticitu. Zákazníci často čelí nepříjemným momentům, kdy jsou prezentováni různými možnostmi, kolik by měli dát. Tímto tlakem na zákazníky se ztrácí původní smysl spropitného jako dobrovolného gesta.

Boj o spropitné i tam, kde byste ho nečekali

Spropitné se stalo součástí americké kultury a mnoho zákazníků se cítí pod tlakem, když jsou před nimi prezentovány různé možnosti, kolik by měli zaplatit. Technologické trendy v podobě tabletů s výběrem spropitného přímo na obrazovce tomu moc nepomáhá. Turisté, kteří nejsou zvyklí na tento systém, se často cítí zmatení a nejistí, jak se zachovat.

V poslední době se začalo objevovat spropitné na místech, kde byste ho předtím vůbec nečekali. Samoobslužné pokladny, které nabízejí možnost zanechat spropitné za to, že zákazníci sami vykonali práci, jsou častým příkladem. To však vyvolává nelibost u mnoha návštěvníků, kteří mají pocit, že spropitné se stává spíše povinností než dobrovolným gestem.

Jak zacházet s spropitným v Americe?

Pokud plánujete cestu do Spojených států, je dobré se seznámit s místními zvyky ohledně spropitného. V restauracích se obvykle očekává spropitné ve výši 15-20 % z celkového účtu. V barech se často dává 1-2 dolarů na každý nápoj a v hotelech se odměňuje personál za péči a úklid v pokoji.

Zdroje info: https://www.cnbc.com/2023/04/01/how-tipping-in-the-united-states-got-out-of-control.html, https://www.express.co.uk/travel/articles/1752757/usa-tipping-how-much-exclusivehttps://www.newstream.cz/money/americka-tipflace-se-zacina-vymykat-kontrole

Náhledové foto: Pixabay