Poznejte blížící se recesi
Velká recese, která v letech 2007 až 2009 postihla Spojené státy, byla nejhorší finanční krizí od Velké krize ve 30. letech. Znamenalo to kolaps trhu s bydlením, velké banky na pokraji selhání, prudké ztráty na akciovém trhu, zvadlá penzijní portfolia a dvojcifernou nezaměstnanost. I když se ekonomika opět vrátila do plné síly již v roce 2009, nikdo neočekává, že zisky budou trvat věčně. Po téměř deseti letech stabilního ekonomického růstu ekonomové a investoři úzkostlivě hledají náznaky, že toto období skončí.
Křivka výnosu státní pokladny se převrátí
Jedním ze spolehlivých příznaků blížící se recese je graf nazývaný výnosová křivka státní pokladny. Státní dluhopisy jsou nejspolehlivější a nejrizikovější investicí kolem. Ale protože výnos ze státních dluhopisů je relativně nízký, mají investoři tendenci vyhýbat se potopení svých peněz do dluhopisů, pokud ekonomická budoucnost nevypadá bezútěšně.
Ztráty na akciových trzích
Akciový trh je spolehlivým ukazatelem celkového ekonomického zdraví – s výjimkou případů, kdy tomu tak není. Takto v 60. letech vtipkoval ekonom Paul Samuelson a dodal, že akciový trh předpověděl devět z posledních pěti recesí. Z toho vyplývá, že propad akciového trhu neznamená vždy recesi. Trvalý pokles hodnot vlastního kapitálu je hlavním ukazatelem nižších zisků, které by podle očekávání měly korporace nebo přinejmenším nižších zisků, než akciový trh původně očekával.
Růst mezd
Výdajem č. 1 pro podniky jsou platy zaměstnanců a hodinové mzdy. Pokud je úroveň nezaměstnanosti nízká, vede to k nedostatku kvalifikovaných pracovníků na trhu práce, což nutí zaměstnavatele nabízet vyšší a vyšší mzdy. Rychle rostoucí mzdy jsou jistým znakem blížící se recese. Když mzdy rok co rok rostou o 4 procenta nebo více, stává se to pro podniky neudržitelným nákladem a musí zpomalit růst a omezit pracovní místa.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.