Pozor na nebankovní půjčky aneb podle čeho vybrat tu nejvýhodnější
Dochází vám peníze a potřebujete si půjčit? Při půjčování peněz je potřeba mít se vždy na pozoru, protože si vytváříme finanční závazek, který jednou budeme muset splatit. A to většinou i spolu s úroky. Také musíme splácet pravidelně a včas, tedy podle splátkového kalendáře, jinak by to pro nás mohlo znamenat vážné nepříjemnosti. Ne všechny úvěry však mají stejná pravidla, naštěstí si mezi nimi můžeme vybírat a zvolit ten úvěr, který pro nás bude nakonec nejvýhodnější. V našem článku se proto podíváme na to, jak nenaletět na nevýhodné nabídky a jak si vybrat takovou, která za něco skutečně stojí.
Kdo nám může půjčit peníze?
Samotný proces rozhodování o půjčce musíme samozřejmě začít u toho, kde si peníze půjčíme. Naštěstí po zpřísnění trhu s půjčkami již vymizela většina vyložených podvodů, a tak už tento trh není tak divoký jako v minulosti. Vždy je však důležité se mít na pozoru a vybrat si takovou finanční instituci, která je důvěryhodná. V zásadě si můžete vybírat ze dvou typů těchto institucí, kdy to může být:
- banka,
- nebankovní instituce.
Řada lidí dnes v případě nutnosti půjčit si peníze okamžitě, banku ihned zavrhne, protože má povědomí, že zde je proces vyřizování úvěru mnohem složitější, delší a náročnější. V případě žádosti o klasický úvěr to tak bývá, ale řada bank už působí také na trhu rychlých půjček. Většinou to banky dělají tak, že nabízejí takové půjčky jako službu navíc k vedení běžného účtu. Pokud tedy máte bankovní účet, což dnes platí pro většinu lidí, zkuste se podívat, zda vám banka nenabízí možnost půjčení peněz. Právě díky tomu, že jste u banky zavedeným klientem, může být proces sjednání úvěru mnohem rychlejší než je u bank běžné.
Nebankovní instituce musí být registrovány u ČNB
Půjčení peněz od banky i v případě rychlých půjček zpravidla považujeme za důvěryhodnější, protože samotná banka je pro nás důvěryhodnou institucí. Takto si půjčit peníze není obvykle špatná volba. Na druhou stranu existuje na trhu velké množství dalších nebankovních finančních institucí, které působí na trhu s půjčkami, a přitom mají zavedené jméno. Navíc dnes platí, že každá finanční instituce, která chce poskytovat úvěrové produkty, musí být registrována u ČNB. Existuje dokonce seznam poskytovatelů půjček, kde si můžete ověřit, zda je daná společnost řádně registrována. Pokud si tedy půjčíte od společnosti, která je uvedena v tomto seznamu, většinou není důvod obávat se podvodného jednání.
Snadnější získání úvěru?
Ve všech případech je každopádně důležité, abyste si prostudovali podmínky každého sjednávaného úvěru. Než se dostaneme k tomu, co je důležité při zařizování úvěru sledovat, tak pokud vás osloví některá nebankovní půjčka, pravděpodobně se můžete těšit na benevolentnější jednání, než v případě banky. Také nebankovní instituce si ale prověřují své klienty, protože v současné době již mají povinnost nahlížet do registrů dlužníků a ověřovat, zda máte příjmy.
Když to jde lehce, bývají tam háčky…
Platí určitě pravidlo, že pokud vám někdo nabízí peníze moc jednoduše, často za tím může být nějaký háček. Proto si na to dávejte dobrý pozor. V případě úvěrových produktů jsou to zejména skutečnosti jako:
- vysoké RPSN,
- vysoké sankce za nesplácení,
- nejrůznější poplatky.
To vše značně prodražuje půjčku. Zejména byste se měli zaměřit na hodnotu RPSN, podle které určíte celkovou výhodnost úvěru. Pokud je RPSN v tisících procent, rozhodně se nejedná o výhodnou půjčku. Důležité je také číst pozorně podmínky sjednávané smlouvy a zaměřit se zejména na sankce a poplatky. Někdy totiž můžete platit už za samotné sjednání půjčky a mohou zde být také velmi vysoké sankce v případě, že se zpozdíte se splátkou.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.