Pozor na nová pravidla osobního bankrotu!
Osobní bankrot a jeho princip je vcelku dobře znám a více se v posledních letech. Jiné je to s jeho podmínkami. Pojďme se podívat na nové podmínky a pravidla, která musí osobní bankrotéři dodržet. Od července se totiž dosti změnila.
Začátek července – začátek změn
Problémem byly některé podvodné machinace, kdy se institut osobního bankrotu velmi zneužíval. Ministerstvo spravedlnosti se tedy rozhodlo udělat tomu přítrž! Také chtějí omezit podvodné praktiky poradců, kteří osobní bankroty využívají a jejich služby jsou často předražené. Nově tedy například platí, že dlužník, který žádá u soudu o osobní bankrot, musí být zastoupený advokátem. Nestačí se tedy již jen hájit sám, jako v předchozí úpravě. Dále také notářem, soudním exekutorem, insolvenčním správcem. Roli insovlvěnčního správce může také případně zastávat nezisková společnost. Ta musí mít k těmto účelům akreditaci od ministerstva.
Nově tedy vždy právník?
Tato asi největší změna má však své výjimky. Nemusíte být zastoupený najatým advokátem v případech, kdy je dlužník žádající o bankrot osobou, která je ekonomicky či právnicky vzdělaná. A to na magisterské úrovni. Pokud tedy jste takovým žadatelem, můžete podat žádost či přesněji návrh na povolení bankrotu sám. V jiných případech je však právní zastoupení nezbytné. Jde tedy asi o největší změnu v pravidlech osobního bankrotu.
Noví další pomocníci dlužníků.
Lidem, kteří jsou předluženi, může pomoci například zastropování částky, která je placena advokátů a notářům za sepsání návrhu na ono oddlužení. Maximální výše takových částek je 4000 Kč (6000 při společném návrhu manželů). A poslední větší změnou je, že zpracovatelům žádosti se nebude platit odměna předem, ale až po zahájení řízení ze splátek, které je dlužník povinnen měsíčně platit.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.