Práce v zahraničí. Vyšší mzda je stále lákadlem

Práce v zahraničí

Práci v zahraničí nemusí být snadné získat. Je zde několik bariér. První je ta byrokratická. Do určitých zemí potřebujete povolení či dokonce víza. To se Evropské unie netýká. Nastat mohou ale i jiné překážky. Například jazyková bariéra či diskriminační bariéry, kdy budete jako Východoevropan na západě znevýhodňován. Chce to taky velkou trpělivost a úsilí. Všechny tyto bariéry lze překonat tvrdou prací a budováním kariéry. Je to však snadný úkol?

Jak práci v zahraničí získat? Kde hledat?

Jednou z nejsnadnějších a nejběžnějších cest může být dohození práce v zahraničí známým, který v dané zemi již pobývá a pracuje. Není to však samozřejmost. Ne vždy máme známé v dané zemi a tak musíme hledat i sami. Existují specializované webové stránky, které nabízí přehledné nabídky takovýchto profesí. Velmi přínosným pro vaše hledání může být server indeed.com.  Ten nabízí přehled nabídek z mnoha takto specializovaných serverů na internetu. Dále můžete využít Evropský portál pracovní mobility Eures.

 Více peněz = více práce

Lidé obecně očekávají vyšší mzdy než v České republice. Poté čekají i vyšší životní úroveň, jelikož se domnívají, že zde platí zákony přímé úměrnosti. Pravdou však je to, že dostanete někdy i několikanásobně vyšší plat. Jsou zde ale i životní náklady a rozdíl, který určuje, kolik si na mzdě přilepšíte, nemusí nutně pokrýt zvýšení nákladů. Dále se musíte smířit s tím, že vaše výkony musí být nadprůměrné. Neexistuje žádné poflakování, jelikož v zahraničí je na práci, která je obsazována i cizinci, velmi dlouhá řada. Konkurence je obrovská a musíte se snažit.  Odborníci objektivně tvrdí, že vybudovat si kariéru v zahraničí je mnohem více náročné (většinou trvá i déle) než v České republice. ¨

Srovnání průměrných ročních výdělků

Pokud tedy vybíráte cílovou destinaci vaší pracovní výpravy, určitě vás musí zajímat tato statistika. Průměrné roční výdělky většinou odpovídají o něco vyšší hodnotě, než která vám bude zpočátku nabízena. Pro srovnání zemí však jde o celkem relevantní čísla. Nejhůře jsou na tom v Evropě Bulharsko či Rumunsko. Tyto země se pohybují někde kolem 150 až 185 tisíc korun za rok. Dívat byste se tak měli na země, které jsou na tom lépe jak ČR (z logiky věci). Nejlépe z celé Evropy jsou na tom čísla z Dánska (1,5 milionu ročně), Irska (1,2 milionu), Skandinávie (kolem 1,1 milionu). Také naši někteří naši sousedi jsou nadprůměrní. Jde o Německo a Rakousko (1,1 milionu).

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.