Práce z domova a jak je to s pracovními úrazy

Práce z domova

Home office nikdy nebyl tak oblíbený, jako teď, v době koronaviru. A ačkoli si ho spousta lidí chválí (ušetří peníze i čas strávený dojížděním, nemusí dodržovat dress code, mohou se určitý způsobem postarat i o děti atd.) stále ještě spousta lidí netuší, jak řešit některé problémy, které mohou vzniknout. Bohužel na některé z nich nemá dosud odpověď ani zákoník práce.

Práce z domova byla spíše výjimkou

Někteří z nás jsou rádi, když mohou pracovat z domova, jiní k tomu byli donuceni prakticky ze dne na den. Někdy je opravdu problémem se doma soustředit na práci, obzvláště v případě, že máte doma svoje děti, které neustále něco potřebují, domácí mazlíčky nebo třeba horu nemytého nádobí, která odvání vaši pozornost od práce. A také zákoník práce bere práci z domova spíše jako výjimku a spoustu věcí neošetřuje.

Home office

Foto: Pixabay

Změna nebo doplnění zákoníku práce

Pokud pracujete na pracovišti svého zaměstnavatele, musí tento zaměstnavatel splnit určité podmínky, aby vám zajistil bezpečnost na pracovišti. Pokud byste chtěli uplatnit odškodnění za úraz, který se vám stal při práci z domova, museli byste také splnit některé normy BOZP? Například mít doma hasičský přístroj nebo plně vybavenou lékárničku? I tohle je oblast, kterou je nutné v zákoníku práce ošetřit.

Odškodnění za úraz

Pokud se zaměstnanci stane při práci úraz, musí jej zaměstnavatel náležitě prošetřit. Má tedy právo navštívit váš domov? V ústavě se ale píše, že obydlí je nedotknutelné, takže zaměstnavatel do něj může vstoupit pouze se souhlasem zaměstnance. Větším problémem je ale to, že svému zaměstnavateli budete jen těžko dokazovat, zda se vám úkol stal při provádění pracovních úkonů. I kdybyste měli svědky, zaměstnavatel může poukázat na jejich podjatost.

Jak získat odškodnění?

Za prvé je důležité mít se zaměstnavatelem písemnou smlouvu o tom, že jste se dohodli o práci z domova. Samotný úraz pak souvisí s výkonem práce, nestačí, že se vám stal v době, kdy jste měli pracovat. Tak například notebook můžete mít otevřený, ale můžete jej používat pro osobní účely. A stane-li se vám úraz v důsledku elektrického proudu, nemusí být jednoduché dokázat, že jste skutečně pracovali. Svědci nebo záznamy úrazu (video, fotodokumentace) jsou samozřejmě důležité, mohou vám výrazně pomoci. Za pracovní úraz se nepovažuje, že jste dostali ránu elektrickým proudem, když jste si chystali kávu.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/mate-narok-na-odskodneni-urazu-ktery-se-vam-stal-pri-home-office/

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.