Pracovní pohovor: Řekněte, jakou mzdu si představujete
Na pracovním pohovoru padá spousta otázek o vašich dovednostech a zkušenostech. Přestože jsme ochotní se bavit o tom, kde jsme až dosud pracovali a proč bychom nyní chtěli pracovat někde jinde, jedna z otázek je ošemetná. A ta se týká mzdy. Kolik si představujete? A jakou mzdu jste pobírali na předchozím pracovišti?
S pravdou ven (?)
Co když se vás potenciální zaměstnavatel snaží zjistit, za kolik jste byli ochotní pracovat a vy víte, že v jste byli v posledním zaměstnání nedostatečně placení a že vás to pravděpodobně bude pronásledovat i v novém zaměstnání? Zaměstnavatelé se často snaží založit plat z toho, co si uchazeč vydělal v předchozím zaměstnání. Z toho tedy plyne, že když se vás potenciální zaměstnavatel na tento údaj zeptá, měli byste říci vyšší částku?
Zákeřná otázka
Když uvedete částku podle pravdy, riskujete, že vás nový zaměstnavatel ohodnotí obdobně. Když však dopovíte, že právě výše mzdy byla důvodem vašeho odchodu z předchozího zaměstnání. Ale ani to není správná odpověď. Ukazujete tak, že vaší jedinou motivací jsou peníze. A dnešní společnosti chtějí o něco více. Vhodným řešením podle personálních poradců je vyhnou se otázce. Jak?
Nejlepší obrana je útok
Otázky jako: „Jaký je rozsah platu pro tuto práci?“ je dobrým způsobem, jak můžete zjistit, jestli je s novým zaměstnavatelem možnost diskutovat o platu. Vždyť historie platů nemá mít žádný skutečný dopad na to, co by měl zaměstnavatel nabídnout potenciálnímu zaměstnanci. Každá společnost má svůj vlastní rozpočet na danou pozici, takže údaj o tom, kolik jste dostávali v předchozím zaměstnání je naprosto irelevantní.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.