Pravda o stárnoucích autech v Česku: Jak stará vozidla skutečně jezdí po našich silnicích?

auto

Průměrné stáří osobních aut v Česku je alarmující, podle statistik činí 16,41 let. Ale je situace opravdu tak špatná? Nové analýzy ukazují, že skutečný stav vozidel na silnicích je o něco lepší, než se zdá z oficiálních čísel.

Co ukazují čísla?

V České republice dosáhlo průměrné stáří vozového parku rekordních 16,41 let. Tento údaj vychází z dat Svazu dovozců automobilů (SDA) a naznačuje, že český vozový park stárne. Během posledních deseti let se průměrné stáří osobních aut zvýšilo o více než dva roky. Znamená to, že Česko má skutečně jeden z nejstarších vozových parků v Evropě. Pouze Řecko, s průměrným stářím 17,3 let, předstihuje Českou republiku v tomto ukazateli.

Jaká auta potkáváme na silnicích?

Analýza společnosti Cebia však přináší hlubší vhled. Podle dat odborníků jsou osobní auta, která pravidelně procházejí technickou kontrolou (STK), v průměru mladší. Vozidla, která pravidelně jezdí na STK, mají průměrné stáří pouze 12,74 let. Přestože část starších aut zůstává registrovaná, na silnice často nevyjedou. Reálně tak průměrné stáří aut v provozu, která absolvovala technickou kontrolu v posledních čtyřech letech, činí 13,79 let.

Počet najetých kilometrů a stáří vozidel

Dalším překvapivým zjištěním je vztah mezi stářím vozidel a počtem kilometrů, které každý rok najezdí. Podle Cebie najedou osobní auta mladší osmi let polovinu všech kilometrů, které český vozový park ročně zvládne. To naznačuje, že starší auta jsou využívána podstatně méně než novější vozidla. Ačkoli se tedy na první pohled může zdát, že starší vozidla dominují českým silnicím, mnoho z nich jezdí méně často nebo vůbec.

Vliv stáří vozidel na emise

Stáří vozového parku ovlivňuje nejen bezpečnost, ale i emise. Česká republika je v rámci Evropy označována za jednu z nejtoxičtějších zemí z hlediska automobilového provozu. Modernější vozidla produkují nižší emise, zatímco starší auta bez moderních technologií mají podstatně vyšší ekologickou zátěž. Tato problematika se tak týká nejen stáří, ale i počtu vozidel na obyvatele. Češi mají na osobu více aut než obyvatelé většiny evropských zemí, a často si při koupi nového vozu ponechávají to staré jako náhradní.

Česká republika v evropském měřítku

Podle Asociace evropských automobilových výrobců (ACEA) se Česká republika řadí na deváté místo v Evropě v počtu registrovaných vozidel. Pokud se však zaměříme na stáří vozového parku, Česko obsazuje 28. příčku z 29 evropských zemí. S výjimkou Řecka tak mají Češi jedny z nejstarších aut na evropských silnicích. Naproti tomu v Německu je průměrné stáří vozového parku pouze 10 let.

Podle dat Eurostatu z roku 2023 se v rámci EU nacházíme na 10. pozici, co se týče podílu aut do 2 let stáří. V případě vozidel do 10 let stáří klesáme na 14. pozici a dostává se před nás Slovinsko, Itálie, Španělsko a Chorvatsko.

V posledním desetiletí se v Česku registrovalo více než 1,76 milionů nových vozidel. Počet vyřazených aut se však nemění stejným tempem, což vede k postupnému nárůstu stáří vozového parku. Ačkoli meziroční růst počtu vozidel zpomalil z 4,07 % v roce 2014 na 1,54 % v letošním roce, čísla stále rostou. Tento trend zpomalení naznačuje, že český trh se nasycuje a poptávka po nových vozech se stabilizuje.

Zdroje info: https://www.cebia.cz/novinky/tiskove-zpravy/stari-osobnich-aut-ktera-jsou-provozovana-dosahuje-13-79-let

Náhledové foto: Pixabay