Pravidla mateřské pro rok 2020
Dnes se podívám na to, jak bude vypadat nárok na peněžitou pomoc v mateřství v příštím roce. Jak se bude vypočítávat a jak velký je okruh osob, které na ni dosáhnou? Na to všechno se dnes pokusíme odpovědět. Pojďme tedy na to!
Není mateřská, jako mateřská!
Ještě, než se dostaneme k meritu věci, je dobré si připomenout, že nutno odlišovat peněžitou pomoc v mateřství a mateřskou a rodičovskou dovolenou. Peněžitá pomoc v mateřství je náhrada mzdy během mateřské dovolené. Na tuto dávku nedosáhne každý rodič a je vyplácena státem. Stát ji vyplácí na základě nemocenského pojištění. Naopak během mateřské dovolené čerpáte volno od zaměstnavatele (tzv. mateřská), na to pak navazuje rodičovská dovolená, v které čerpáte od státu rodičovský příspěvek. Na ten dosáhne prakticky každý rodič.
Nemocenské pojištění
Jak jsme již naznačili klíčová je účast na nemocenském pojištění. Za každého zaměstnance musí toto pojištění odvádět zaměstnavatel. OSVČ si jej pak musí platit sami. Kdy tedy splníte podmínky pro čerpání této dávky? Musíte se účastnit na zmíněném pojištění alespoň 270 kalendářních dnů během 2 let před nástupem na mateřskou. Ve dvou letech před nástupem musíte tedy být aspoň 9 měsíců zaměstnaná. V době nástupu musíte být také zaměstnaná nebo alespoň jít na mateřskou ve lhůtě 180 dní od ukončení pracovního poměru. Splníte-li podmínky, bude vám správa sociálního zabezpečení vyplácet každý měsíc příspěvek, který lze pobírat 28 týdnů u jednoho dítěte nebo 37 týdnů u vícerčat.
Výpočet příspěvku
Konečná výše příspěvku závisí na vašich předchozích výdělcích. Vychází se z denního vyměřovacího základu. Tedy průměr hrubých příjmů za poslední rok, který se rozpočítá na dny. Vzorec by tedy byl: Hrb.Př. x 12 měs / 356. Příspěvek pak bude mít výši 70 procent z tohoto vyměřovacího základ, který ještě projde přes redukční hranice. Pro rok 2020 platí, že:
- z částky do 1162 Kč se zahrne 100 %,
- z částky od 1162 do 1174 Kč se zahrne 60 %,
- z částky od 1742 do 3484 se zahrne 30 % a
- k částce na 3484 se již nepřihlíží.
Pokud je to moc složité, přicházíme s modelovým příkladem. Pokud máme maminku s hrubým příjmem 25 000 Kč, pak její měsíční peněžitá pomoc v mateřství činí 17 856 Kč. Oproti tomuto roku si tedy v roce 2020 polepší o více jak pětistovku měsíčně. Maminka s hrubou mzdou například 18 000 Kč pak bude mít 12 865 Kč za měsíc na příspěvku. Polepší si asi o 400 Kč.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.