Pravidla nákupů přes internet. Na co si dát pozor?
Nákupy přes internet mají řadu výhod než jejich obdoba v kamenných obchodech. Proto je také využívá většina lidí. Je jednoduché pár kliknutími objednat zboží z pohodlí domova. Může mít však i rizika a nevýhody. Pojďme se na ně společně podívat. Na co si dát u nákupů v e-shopech pozor?
Existují i nefér obchody
Pokud hledáte dobrý e-shop, nezapomínejte, že i v tomto sektorů s naleznou nefér praktiky. Právě v obdobích, kdy je poptávka největší, se neférové postupy šíří. Například jedním z rizik jsou podivné e-shopy, které někdo založí například těsně před Vánoci. Pokud tedy chcete mít jistotu, že jde o zaručeně dobrý a férový obchod, určitě se podívejte na mnohé srovnání a recenze, kterých bývá na internetu plno. Navíc, každý dobrý obchod by měl mít na svých webových stránkách uveřejněný telefon i e-mail. U falešných nebo podvodných e-shopů, většinou tyto kontaktní údaje chybí. Dále se typicky vyznačují tím, že nelze nastavit jiný způsob platby než platbu kartou přes internet.
Zahraniční obchody – důležitý bude kurz
Pokud si vybíráte zahraniční e-shop, důležité je také, jaký kurz volí. Zahraniční obchody totiž ve valné většině případů používají svou měnu, i když platíte zboží z České republiky. Počítejte tedy s konverzí. Nemáte-li bankovní účet v cizích měnách, je dobré se při platbě dozvědět, jaký kurz vaše banka použije. Mezi tuzemskými bankami jsou vcelku velké rozdíly. U eur nebo dolarů počítejte s rozptylem okolo 2 %. Volíte-li ještě exotičtější měny jako třeba čínský juan, zde může být rozdíl dvojnásobný. Jen samotný kurz tak může změnit výhodnou koupi na zbytečně drahé náklady. Dalším problémem může být DPH. Obchody ze zemí EU ceny již zobrazují včetně této daně. U dalších zemí to však není vždy samozřejmé, a tak je dobré si dát i na tuto záležitost pozor.
Reklamace
Dalším aspektem jsou reklamace. Vždy je dobré si zásilku při převzetí zkontrolovat. Často se totiž stává, že zboží přichází k zákazníkovi již poškozené. Je-li tomu tak, nejlépe uděláte, když balík ani nepřevezmete. Pokud tak ale učiníte, jedinou možností je právě reklamace. Při takové činnosti je dobré vše zdokumentovat například fotografiemi a ihned kontaktovat obchodníka. V Evropské unii jsou práva spotřebitelů vcelku jednotná. V ostatních zemích však je třeba se podívat na konkrétní podmínky reklamace daného státu.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.