Pravidla pro pracující důchodce
Není špatné si k důchodu něco přivydělat. Důchodci, kteří mají ještě zaměstnání se, ale musí řídit mnoha pravidly, která se této problematiky týkají. Jde například o typy smluv, které jsou pro důchodce vhodné, odvody na sociální a zdravotní nebo třeba odvody na daních. Jak se v nich vyznat? Pojďte si přečíst pár zaručených rad a tipů.
Zdravotní a sociální
Nejdříve se pojďme podívat na pravidla ohledně zdravotního pojištění. Zaměstnaný starobní důchodce se musí zaměřit na specifický odvod na zdravotní pojištění. I u starobních důchodců zaměstnavatel tuto platbu platí. A to ve stejné výši, jako u obyčejných zaměstnanců, kteří nejsou v penzi. Jde tedy o 4,5% z hrubé mzdy, které zaměstnavatel strhává. Zaměstnavatel poté platí ještě 9,5% z hrubé mzdy pracujícího. U sociálního pojištění je to také úplně stejné, jako u dospělých pracujících. Tedy 6,5% platí zaměstnanec a 25% za něj platí zaměstnavatel.
Důchodci musí marodit méně
Změna oproti obyčejným „nepenzistům“ spočívá v nemocenské. Nárok na ni má důchodce, který pracuje, stejně. Tedy 4. pracovní neschopnosti. Je zde však omezení. Může ji čerpat maximálně 70 dní v kuse. Zároveň 70 dní je také roční limit dní, za které může pobírat nemocenskou dávku. Jde tedy o kratší dobu než ostatní zaměstnanci. Z toho vyplývá, že důchodcům s chatrným zdravím se již pravidelná práce v zaměstnání spíše nevyplatí.
Pracujete? Zvyšte si důchod!
Penzisté mají, ale i výhody oproti normálním zaměstnancům Mohou si například zvýšit svůj stávající důchod za dobu, kterou si odpracují po dovršení důchodového věku. Podmínkou je tedy odvádění sociálního pojištění. Za každých 360 dní odvádění pojištění a výdělečné činnosti má penzista nárok na zvýšení výpočtového základu penze o 0,4 %. Dále je zde ještě jedna možnost. Například pro ty, kteří již mohou pobírat penzi, ale zároveň jim stačí plat v zaměstnání. Můžete se rozhodnout penzi okamžitě nečerpat. Nebudete ji pobírat a oddálíte začátek jejího pobírání. Za každých 90 dní se pak zvyšuje penze a to o 1,5%. Do těchto dní se nepočítají dny, v kterých pobíráte nemocenskou nebo nejste v zaměstnání. Další alternativou je pobírání jen poloviční penze. V takovém případě se výpočtový základ zvyšuje o 1,5% za každých 180 dní pobírání této poloviční penze a zároveň pracování a odvádění sociálního pojištění.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.