Pravidla státní podpory stavebního spoření

Stavební spoření

Stavební spoření. V České republice velice oblíbený spořící produkt. I když jeho výnosy nejsou nic extra, je velmi atraktivní zejména kvůli státní podpoře. Dnes si o těchto příspěvcích na spoření od státu něco řekneme. Co byste měli znát?

Jak funguje státní podpora

Státní podpora se těm, kdo spoří prostřednictvím stavebního spoření, vyplácí jednou za rok. Jde vždy o 10 % z naspořené částky za daný rok. Maximálně však vždy 2000 Kč. Nejvýhodnější tak je za rok naspořit 20 000 Kč a k nim získat ještě 2000 Kč. Pokud naspoříte více než 20 000 Kč, příspěvek se dál nezvyšuje. Tento příspěvek je také osvobozen od daně.

Do vkladů nepočítejte poplatky

Pozor však na poplatky. Pokud chcete vytěžit ze stavebního spoření maximum, vězte, že do částky, z níž se příspěvek státu počítá se nezapočítává váš celý roční vklad. Pokud vám spořitelna z těchto vložených peněz „ukrojí“ kousek na poplatcích, nedostanete plnou podporu. Do 20 000 Kč, které jsou potřeba pro 2000 Kč státní podpory, totiž nepočítáme to, co bylo strženo na poplatcích. Zpravidla se u stavební spořitelny platí poplatek na začátku spoření ve výši 1 % z cílové částky a poté i poplatky za vedení účtu, které jsou strhávané buď ročně či kvartálně.

Počet smluv a příspěvek

Dalším pravidlem je limitace státního příspěvku na 2000 Kč ve vztahu k jedné osobě. Co to znamená? Můžete uzavřít libovolný počet smluv o stavebním spoření. Jinými slovy, můžete si spořit v rámci hned několika stavebních spoření. Na ty také můžete čerpat státní příspěvky. Vždy však souhrnně za všechna spoření do výše 2000 Kč na osobu. Pokud tedy budete mít například pět spoření a na každé za rok vložíte 20 000 Kč (tedy 100 000 Kč za rok dohromady), na první získáte příspěvek 2000 Kč, ale u dalších již nemáte nárok na další příspěvky od státu.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.