Právo na informace: Jak jej u státní moci uplatňovat

Smlouva

Možná si to ani neuvědomujete, ale ze zákona, respektive již z ústavního pořádku, máte právo na informace. To můžete uplatňovat po státní moci. U záležitostí, které se pravidelně zveřejňují na úředních deskách, v médiích či veřejných seznamech (katastr nemovitostí), nemusí být problém. Ten však nastává, jde-li o informace, které nejsou běžně zveřejňovány. I těch se však lze domoci. Jak? Na to se dnes podíváme.

Činnost zastupitelstev a rozpočty obcí a krajů

V kompetenci zastupitelstva kraje nebo obce jsou pravomoci, které mohou zajímat i běžné občany. Například jde-li o prodej či nákup nemovitého majetku obcí či krajem, schvalování územního plánu či rozpočtu. To vše určitě občana zajímá, mnohdy se jej to také dotýká. Zasedání zastupitelstev se lze účastnit. Zde je zachováno vaše právo na informace. Na jednání pak máte, jako občan, právo vyjádřit své názory k věcem, které se projednávají. O zasedáních se pořizuje zápis, ten je pak k nahlédnutí občanům na obecním nebo krajském úřadě. Co se týče rozpočtu obce nebo kraje, jako občan máte právo se vyjadřovat k jeho návrhu, a to i mimo zasedání zastupitelstva – písemně. Můžete také nahlížet do rozpočtu a pořizovat si výpisy.

Zákon o svobodném přístupu k informacím

Výše uvedené informace jsou stále informacemi, které se v nějaké podobě zveřejňují či jsou uloženy k nahlédnutí. Co však, když se informace, které chcete jako občan znát, obyčejně nezveřejňují? Jaké informace můžete po orgánech státní moci či samosprávě požadovat? Obecně jakýkoli údaj, kterým adresovaný orgán disponuje a neexistuje zákonný důvod pro jeho nesdělení dožadované osobě. K získání takových informací slouží takzvané informační zákony. Jedním z nich je zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Stačí napsat písemnou žádost na základě tohoto zákona a doručit ji k příslušnému orgánu. Doporučené formuláře (nikoli však povinné) poskytují stránky ministerstva vnitra zde. Neplatíte na poplatcích nic, účtovat vám však může být tisk listin nebo nahrání na CD. Správní orgán pak má 15 dní na vyřízení žádosti, tuto lhůtu jde prodloužit maximálně o 10 dní.

Zákon o právu na informace o životním prostředí

Vyžadování informací z oblasti životního prostředí a jeho ochrany má speciální právní úpravu obsaženou v zákoně č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí. Typicky lze na základě tohoto předpisu žádat informace o množství prachu, hluku či emisí ve vašem regionu, ale i jiné.  Bližší informace, společně s vyžádanými informacemi za rok 2022, podává ministerstvo životního prostředí zde.

Zdroj: https://frankbold.org/poradna/pravo-na-informace/pravo-na-informace/zakladni-informace/rada/jak-vyuzit-sveho-prava-byt-informovan-o-vecech-verejnych#Jak_z%C3%ADsk%C3%A1te_informace,_kter%C3%A9_nejsou_povinn%C4%9B_zve%C5%99ej%C5%88ovan%C3%A9, https://www.mvcr.cz/clanek/jak-zadat-o-informace-453908.aspx, https://www.mzp.cz/cz/poskytovani_informaci a

zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím; zákon č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.