Přecenění růstu eshopů: Některé nemají šanci přežít

ecommerce

Růst mnohých eshopů je v poslední době markantní a jejich majitelé si zvykli na velmi solidní zisky. Jasně, trh fungoval bezproblémově a rostl každý, kdo uměl prodávat své produkty nebo služby. S růstem se pochopitelně také investovalo. Provozovatelé eshopů nejčastěji vkládali své peníze do skladů, nicméně výjimkou nebyly ani investice do nejrůznějších inovativních technologií. Nyní ovšem prodeje eshopů začínají klesat, a to často vcelku razantně. Stojí za tím jednak covidová pandemie a jednak inflace a válka na Ukrajině. Eshopy si hledají nové cesty, nicméně některé přežít prostě nemohou.

Česká republika jako eshopová velmoc

V České republice je provozováno okolo 51 000 eshopů. Toto číslo samozřejmě není nijak nízké. Data APEKU a Heureky hovoří jasně. V loňském roce jsme v eshopech utratili zhruba 223 miliard korun. Meziroční růst činil 14 %. Jinak samotný počet eshopů se také zvýšil, a to o 3 %. Celkem jich tedy bylo 50 985!  

Některé zboží nepotřebuje zákazník kupovat okamžitě

Přesně tak. A proto si jej raději nepořídí. Ušetří a eshopům klesají zisky. Logika věci je jasná. Z nezbytného sortimentu můžeme jmenovat například:

  • elektroniku,
  • oděvy,
  • různé doplňky do interiéru a podobně.

Jana Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK), hovořil pro server iDnes vcelku jasně. Mluvil o tom, že eshopy, jež špatně odhadly situaci, hledají řešení. E-commerce prožívá těžké období a i velcí hráči hledají změnu strategie. Počítat je třeba s tím, že částka, kterou zákazníci utrácí, se nyní až tak nemění. Ke změně dochází v charakteru spotřebitelského koše.

Některé eshopy vykazují provozní ztráty

Třeba Mall Group a služba WeDo. Ke 31. březnu se jednalo o více než půl miliardy korun. Mnohé firmy pod vlivem skokového růstu nedokázaly zkrotit své další plány. Jmenovat bychom mohli například Footshop nebo Dedoles. Problém tkví i v tom, že někteří influenceři již nechtějí propagovat toto zboží v důsledku konfliktu a Ukrajině nebo jiných okolností. Problémy mají hlavně velké firmy, které v minulosti zaznamenaly velký růst. Cestu ven bude představovat bezesporu návrat k rozumnému růstu a reálné plánování. Pokud se k tomuto firmy nepřesunou, jejich eshopy nepřežijí.  

Zdroje info:

https://www.apek.cz

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/e-shopy-rust-prodejny.A220526_083631_ekonomika_vebe?zdroj=ekonomikah_hp

https://www.mediaguru.cz/clanky/2022/04/heureka-rust-e-commerce-je-mezirocne-nizsi-o-25/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.