Přechod na home office? Firmám se snížila produktivita
Jednou z odpovědí zaměstnavatelů na situaci kolem šíření nákazy novým druhem koronaviru bylo i hromadné zavádění práce z domova pro své zaměstnance, známé jako „home office“. Co o tomto přechodu ukazují data? Na to se dnes podíváme. Byl tento přechod úspěšný?
Produktivita zaměstnanců
Z interní analýzy jedné velkých českých poradenských společností vyplývá, že přechod na formu takzvané home office „stál“ zaměstnavatele kus efektivity zaměstnanců. Analýza totiž ukazuje, že produktivita během března, tedy měsíce počátku nákazy a s sní spojených opatření vlády v České republice, klesla celková produktivita zaměstnanců pracujících z domova, a to až o třetinu. To může být silný zásah pro ten názorový proud, který lobbuje za masivní používání této formy práce. Jedním z argumentů totiž často bývá naopak zvýšení produktivity.
Problémy nastávají i s bezpečností
Problémů pro zaměstnavatel je však více. Například existuje skupina firem, které nemohou své zaměstnance na home office pustit. Zejména kvůli kybernetické bezpečnosti. Mnoho pracovníků totiž pracuje s citlivými údaji či je řeší konferenčními hovory. Při uvědomění si, že tito zaměstnanci používají domácí wifi připojení, je těžké na rizika nemyslet. Řešením by mohlo být zavádění bezpečnějších komunikačních kanálů. Ty však zaměstnavatelé často nepreferují kvůli náročnosti zavádění.
V současnosti to není lehké
Současnost prostě (ještě) plošné home office nepřeje. Bezpečnostní problémy se týkají také většiny pracovníků ve státní správě. Dále nejsou v českých firmách či na úřadech takové pracovní postupy a procesy, které by byly vhodné pro plošné zavedení home office. Další věcí je firemní kultura. Dlouhodobá distanční forma spolupráce zaměstnanců vyžadují hlubší změny, které se nevytvoří během měsíce, roku. V dnešní době je tak home office spíše dobrým nástrojem pro ojedinělé a krátkodobé případy.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.