Předstihne Indie Čínu? Souboj o titul globálního lídra v hospodářském růstu

Indie

V uplynulých desetiletích byla Čína hnacím motorem světového ekonomického rozvoje, avšak podle předpovědí předních ekonomických analytiků se v nadcházejících letech role globálního lídra zřejmě přesune do Indie. Tato transformace by mohla zásadně proměnit geopolitické rozložení sil na mezinárodní scéně.

Předstižení Číny do roku 2028?

Analytici bank Barclays a dalších investičních domů predikují, že během příštího funkčního období indického premiéra Naréndry Módího by se mohla Indie stát novým tahounem globálního hospodářství a převzít žezlo od Číny. Tyto prognózy naznačují, že v horizontu následujících pěti let se Indie může dostat do pozice hnacího motoru světového růstu.

Optimističtější odhady Bloomberg Economics

Ještě příznivější scénář naznačují prognózy agentury Bloomberg Economics. „Do konce tohoto desetiletí by se tempo hospodářského růstu Indie mohlo zrychlit až na 9 %, zatímco čínská ekonomika by mohla zpomalit na pouhých 3,5 %,“ uvádějí expertní analýzy. I při nejpesimističtějších odhadech počítajících s 6,5% indickým růstem by tato země měla předstihnout Čínu kolem roku 2037.

Současný stav: Čína stále vede

V současnosti se však Čína stále drží na výsluní s HDP 17,8 bilionu dolarů, zatímco indická ekonomika dosahuje „pouhých“ 3,5 bilionu. Navzdory tomu poslední čtvrtletní data signalizují pomalejší růst Číny (5,2 %) ve srovnání s Indií (8,4 %).

Premiér Módí se netají ambicemi dostat Indii na přední místo celosvětového žebříčku ekonomických velmocí. Už loni prohlásil, že pokud bude stát v čele vlády potřetí, udělá vše pro to, aby se ekonomika země dostala „na první místo na světě“.

Indické úřady se snaží zvyšovat konkurenceschopnost země, což přitahuje zájem západních firem. Ty však narážejí na řadu překážek od nedostatečné infrastruktury přes byrokracii až po nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Dlouhodobý výhled

I přes růstové vyhlídky Indie si zatím Čína udržuje náskok. Podle prognóz Goldman Sachs by sice měla indická ekonomika do roku 2075 předstihnout USA, Japonsko i Německo, stále by se však pohybovala v závěsu za Čínou. Odhady této banky naznačují, že za 52 let bude čínský HDP dosahovat 57 bilionů dolarů, indický 52,5 bilionu a americký 51,5 bilionu.

Ačkoliv se role Indie jako hospodářské velmoci zřetelně posiluje, otázkou zůstává, zda se jí skutečně podaří v dlouhodobém horizontu sesadit Čínu z pozice celosvětového ekonomického hegemona.

Od poloviny dubna do začátku června proběhnou nejrozsáhlejší volby na světě, které se budou protahovat několik týdnů. Více než 960 milionů Indů z celkových 1,4 miliardy obyvatel má právo účastnit se parlamentních voleb. Podle průzkumů je pravděpodobné, že premiér Naréndra Módí a jeho strana Bharatiya Janata Party (BJP) získají třetí po sobě jdoucí volební období.

Zdroje info: Reddit, https://www.azernews.az/region/224391.html, https://foreignpolicy.com/2024/04/08/india-modi-bjp-elections/

Náhledové foto: Pixabay