Při plavání v rybníce i půjčení šlapadla jste účastníkem plavebního provozu a musíte dodržovat jeho pravidla
Léto je vždy ve znamení pobytu u vody. Lidé vyrážejí k rybníkům, jezerům, nádržím i řekám, kde se s radostí věnují vodním sportům plaváním počínaje a jízdou na loďce či šlapadle konče. Ne vždy si přitom ale uvědomují, že se tím automaticky stávají účastníky plavebního provozu.
Plavební provoz
Pojem plavební provoz možná slyší leckdo poprvé, rozhodně se jej ale není třeba bát. S plavebním provozem je to jednoduché: jeho účastníkem se stává každý, kdo skočí do vody, anebo se po ní pohybuje na jakémkoliv plavidle, nafukovacího krokodýla nevyjímaje. Jaký to má reálný efekt?
I plavební provoz má svá pravidla, která lze porušit. Pokud způsobíte nehodu nějakým plavidlem, můžete snadno někoho zranit a následky pro vás potom mohou být poměrně závažné.
Foto: Pixabay
Ani plavci ale rozhodně nejsou zbaveni odpovědnosti. Mohlo by se sice zdát, že jako plavec svým konáním asi nezpůsobíte potopení plavidla a nic vám proto nehrozí. To je ale špatný pohled. Při kolizi s plavidlem budete pravděpodobně zraněni vy sami. Jenomže v případě, že jste jako plavec viníkem nehody, můžete rovnou zapomenout na bolestné či náhradu výdajů za léčení, mnohdy i na plnění z úrazového pojištění.
Jaká platí pravidla?
Pravidla plavebního provozu jsou pochopitelně velmi rozsáhlá. Zmíníme jen ta nejdůležitější. Například platí, že pokud se blíží plavidlo, plavec uhýbá směrem k bližšímu břehu. Pokud se plavec míjí s plavidlem, musí dodržovat vzdálenost 3 m od bezmotorových plavidel, 10 m od malých plavidel s motorem a 50 m od velkých plavidel. Samozřejmostí je potom dodržování zákazu koupání tam, kde je uveden a také v přístavech, na trasách přívozů, u mostů apod.
Plavidlům je zase nakázáno plout v prostorách, kde existuje možnost výskytu plavců, nižší rychlostí. Pro řízení větších plavidel je třeba složit kapitánské zkoušky. To samozřejmě neplatí pro malá plavidla typu loděk či šlapadel z půjčovny. V jejich případě je ale potřeba se vždy dobře obeznámit se s pravidly zápůjčky, s provozními pravidly apod. Také je na místě si vždy před převzetím zkontrolovat stav plavidla.
Zdroje informací: https://moneymag.cz/ekonomika/pujcovani-lodi-a-slapadel-jak-se-chovat-na-vode.ozuikjp4
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2019-139
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.