Při stavbě domu nesmíte zapomenout na archeology, jinak riskujete pokutu
Stavba nového domu má vždy svá specifická pravidla. Pozemek, na němž má budova nově vzniknout, musí projít vždy kompletní prohlídkou, a to je ještě předtím, než se stihnou položit její první základy. Napojení inženýrských sítí není to jediné, co by mělo majitele pozemku na začátku stavby zajímat. Pod zemí může být ukryt i vzácný archeologický nález. Kupci vysněného pozemku by se měli mít před výstavbou domu vždy na pozoru. Odhalit tajuplná tajemství je lepší ještě před prvním položením základního kamene domu.
Poklady minulosti
Pokud se totiž nachází pozemek v archeologické oblasti, riziko nemalé pokuty číhá na ty, kteří na archeologický průzkum rezignují. Pod hroudou hlíny se mohou ukrývat i neočekávané poklady.
Pod archeologickou oblast spadá v České republice několik desítek tisíc domů. Nepřehlédnout vzácnou památku je úkolem především pro archeologické ú stavy. Nechte proto před stavbou vašeho domu prozkoumat i vámi vybraný pozemek včas.
Stavebníci by měli oznámit svůj záměr Archeologickému ústavu prostřednictvím elektronického formuláře a následně je kontaktován příslušným pracovníkem, s nímž domluví další potřebné podrobnosti.
Harmonogram archeologického ústavu
Prohlídka pozemku v archeologicky významné oblasti je vždy nevyhnutelné. Archeologický průzkum může na vybraných místech trvat desítky minut nebo také několik dní. Při zásahu větší plochy a předpokladu stavby několika domů najednou se může stavba díky archeologickému průzkumu i pozdržet. Čekání na vyhodnocení ale nebývá na většině míst zpravidla na dlouhou trať.
Pokud se archeologické artefakty na daném pozemku objeví, spadají automaticky do majetku obce, státu nebo kraje. Majitelé pozemku si na archeologické artefakty nároky sami klást nemohou. Naopak, zatajení nálezu je trestný čin, který se trestá nejen finanční pokutou, ale teoreticky připadají v úvahu i další tresty. Pokuta za zmařené nálezy se může vyšplhat klidně až do výše 4 miliony korun.
(Ne)oznámení nálezu
V případě, že nález, který učiníte vy sami, neprodleně sami nahlásíte, nemine vás přitom řádná odměna, která činí zpravidla 10 % kulturně-historické hodnoty. V České republice byla vyplacena nejvyšší hodnota prozatím kolem 2 milionu korun.
Dodržet specifické základní právní předpisy, které se týkají ochrany archeologického dědictví musí každý občan, který si chce na pozemku vystavět svůj vlastní dům. Pokud je pozemek určen pro stavbu rodinného domu, nemusíte za archeologický průzkum nic platit. Výzkum hradí v takovémto případně výhradně vždy stát. V jiných případech bude podrobný průzkum potřeba realizovat za vaše peníze a náklady si bude muset platit vždy majitel daného pozemku.
Kolik průzkumů ročně ústavy řeší?
Archeologické ústavy jak v Praze, tak i Brně, přijmou ročně z 80 tisíc povolení vydaných stavebními úřady zhruba 19 tisíc oznámení. Asi polovinu z toho dokáží ještě tentýž rok bez problémů vyřešit.
Zdroje informací: https://www.denik.cz/stavba/stavba-domu-archeologicke-nalezy.html
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.