Přicházejí hromadné žaloby. Co přinesou

Rozvod

Přichází do českého právního řádu nový druh žaloby, který by měl zejména pomoci spotřebitelům hromadně žalovat velkou společnost a celý proces tak zjednodušit. Napomůže k tomu nová hromadná žaloba? Nebo právě naopak? A jak bude úprava fungovat. Na to všechno se dnes pokusíme odpovědět.

Společné řízení, soudce i rozsudek

Oficiálně se dle návrhu má zákon jmenovat zákon o hromadném řízení. Právě ten má pomáhat lidem, aby společně uplatnili své nároky vůči jedné straně. Má jít o jedinou žalobu, s jediným soudcem a na konci doprovázenou jedním rozsudkem. Lidé se tak mohou sdružit v jednu žalobu, pokud jde o stejné či velmi podobné věci. Celý systém se má také zhospodárnit a ušetřit nějaké ty finance.

Jak bude systém fungovat?

No a co do právního prostřední nový zákon o hromadných žalobách přinese nového? Tento návrh je přepracovanou verzí původní podoby. Ta počítala s širokým okruhem věcí, které by se hromadnou žalobou mohly řešit. Po kritice však přepracování přineslo výsledek, který znamená, že hromadná žaloba bude moci být použita jen ve věcech mezi spotřebiteli a podnikateli. Základním principem této žaloby bude ten s názvem opt-in. Ten tedy nahradil v původním návrhu počítaném opt-out principem.

Opt-in vs. Opt-out

Ministerstvo spravedlnosti, které návrh připravilo první počítalo s opt-out systémem. Tedy systémem hromadných žalob, který spočívá v tom, že zpočátku by se sporu účastnili všichni, kteří jsou ve stejné situaci, jako žalobci, kteří přinášejí vůči podnikateli žalobu k soudu. Pokud by někteří poškození nechtěli být účastníky sporu, museli by se aktivně odhlásit. Naopak opt-in systém, s kterým počítá finální verze návrhu zákona o hromadných žalobách, je zcela odlišný. Ten totiž počítá s tím, že k tomu abyste se stali součástí sporu, musíte se v dané lhůtě přihlásit k řízení.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.