Přídavky na děti: vyšší a pro více lidí
Přídavky na děti prošly v roce 2021 docela velkými změnami. V jejich důsledku bude tato sociální dávka určená většímu okruhu oprávněných osob. Dále se také zvyšuje výše tohoto příspěvku. Na všechny novinky a základní informace o přídavcích na děti se dnes společně podíváme. Pojďme tedy na to!
Kdo má nárok na příspěvek
Nově má na příspěvek rodina či samoživitelé, kteří mají tak nízké příjmy domácnosti, že nepřekročí 3,4násobek životního minima dané domácnosti. Před změnou to byl jen 2,7násobek. K žádosti tak musíte přiložit potvrzení o vašich čtvrtletních příjmech. Toto potvrzení pak dokládáte každé čtvrtletí. Peníze se pak vyplácejí za každý měsíc, maximálně 3 měsíce dozadu. Přídavky lze brát na dítě či dospělého do 26 let. Musí však jít o takzvané nezaopatření dítě (učí se či studuje). Rozhodný příjem pro udělení této dávky je pak příjem čistý.
Nová výše příspěvku
Od července tohoto roku se také mění výše příspěvku. Domácnost pobírá buď základní výměru přídavků na děti nebo zvýšenou výměru. Zvýšená výměra se týká domácností, kde alespoň jeden z rodičů pracuje či podniká. Níže uvádíme výši přídavku a v závorce rozdíl oproti stavu před červencem 2021:
- dítě 0-6 let: základní výměra 630 Kč (+ 130 Kč), zvýšená výměra 1130 Kč (+330 Kč),
- dítě 6-15 let: základní výměra 770 Kč (+160 Kč), zvýšená výměra 1270 Kč (+360 Kč),
- dítě 15-26 let: základní výměra 880 Kč (+180 Kč), zvýšená výměra 1380 Kč (+380 Kč).
Nově příjmy dětí nerozhodují
Do července se do příjmů domácnosti započítávaly i příjmy nezaopatřených dětí. Typicky šlo o případy, kdy dítě nad 15 let mělo například letní či celoroční brigády a přivýdělky. Nyní se však nově tyto příjmy do příjmů rodiny započítávat nebudou. To, že dítě půjde na brigádu či praxi, tak neovlivní to, zda má rodina nárok na přídavky na dítě. Stejně tak to neovlivní další sociální dávky. například příspěvek na bydlení či porodné.
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.