Přijímačky na střední školy: Rodiče dají do přípravy dětí klidně i přes 10 000 korun
Máte doma již odrostlejší ratolesti navštěvující devátý ročník základní školy? Pak určitě řešíte přijímací zkoušky. Rozhodně se nejedná pouze o to, abyste ideálně společně s dítětem vybrali správnou střední školu. Váš syn nebo dcera musejí být na přijímací zkoušky připraveni. Jestli tomu tak je, nebo naopak není, ví asi jenom oni sami, nicméně rodiče jsou právě těmi, kteří jsou ochotní investovat do vzdělání, respektive jakési nadstandardní přípravy svých dětí, maximum. Klidně se může jednat i o částky přesahující 10 000 korun.
Za co všechno lze zaplatit?
Rodiče nechtějí 12. dubna, kdy se bude konat první kolo centrálně řešených přijímacích zkoušek, nic zanedbat. Proto některé rodiny dokážou investovat do přípravy svých dětí klidně i sumy přesahující 10 či 15 000 korun. Jen kurzy českého jazyka a matematiky od samotného Cermatu, který řeší i přijímačky naostro stojí více než 8 000 korun. Přijímačky nanečisto vyjdou jedny na 300 korun. Když se ke všemu přidá ještě několik soukromých hodin doučování, řekněme za 200 korun, pak se částky bez problémů vyšplhá takto vysoko.
Jak to bylo loni?
Jen na gymnázia se v loňském roce hlásilo dle údajů MŠMT cca 12 000 žáků devátých tříd. Na odborné školy s maturitou skoro 44 000 žáků. Celkový počet žáků činil necelých 78 000. Pokud jdou děti na střední školy s maturitou, přijímačkovým testům od Cermatu se nevyhnou. Ty fungují od roku 2017. Předtím se jednalo o SCIO testy, respektive dříve testy koncipované jednotlivými školami.
Je to skutečně nezbytné?
Přesně tuto otázku řeší takřka všichni rodiče. Selský rozum nám velí říct, že pokud dítě dává ve škole pozor a má solidní známky, nejspíše nic takového nepotřebuje. Jediným pozitivem může být snad jenom částečné zbavení dítěte stresu, jelikož si všechno vyzkouší…
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.