Případy, kdy se odevzdání přehledu nevyhnete
Osoby samostatně výdělečně činné samozřejmě dobře vědí, že každým rokem musejí podávat zdravotní pojišťovně přehled o svých příjmech a výdajích. Existují však také případy, kdy lidé na tuto povinnost bohužel zapomínají a zbytečně se tak vystavují riziku ohromných sankcí. Pokud nechcete do této skupiny patřit i vy, důrazně vám doporučujeme pokračovat ve čtení tohoto článku.
Při změně zdravotní pojišťovny podáváte dva přehledy
Pokud osoba samostatně výdělečně činná během roku 2020 změní zdravotní pojišťovnu, v roce následujícím má povinnost odevzdat přehled o příjmech a výdajích oběma těmto subjektům. Možná se vám to zdá jako samozřejmost, nicméně divili byste se, kolik lidí už na tuto věc zapomnělo a přidělalo si tak zbytečné starosti.
Jakkoli velká část roku se ve výsledku počítá
Nezřídka se stává, že lidé v průběhu roku dojdou do fáze, kdy je samostatně výdělečná činnost omrzí a rozhodnou se proto zkusit štěstí jako zaměstnanci. Ani když se k tomuto zásadnímu životními kroku uchýlíte v průběhu ledna, nejste od povinnosti podat zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích osvobozeni. Nevyhnete se tomu dokonce ani v případě, že jste onen měsíc podnikali pouze formou vedlejší samostatné výdělečné činnosti a zbytek roku jste pracovali jako zaměstnanec.
Podnikaví penzisté se podání přehledu taktéž nevyhnou
I když už dosáhnete důchodového věku, nemáte povinnost ze dne na den zanechat svého zaměstnání nebo podnikání jako OSVČ. I ve stáří si lze vydělat slušné peníze, ať už se jedná o hlavní nebo vedlejší činnost. Ačkoli však může být vaše daňová povinnost za uplynulý rok nulová, přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně musíte poskytnout za všech okolností. Pokud navíc v rámci kalendářního roku vyděláte více než 10 000 Kč hrubého, musíte zaplatit zdravotní pojištění ve výši 675 Kč (pozn. Tato částka platí letos, v příštím roce se může samozřejmě změnit).
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.