Připravovaná novela zákona zakáže slevy a akce

Nemůžete se každý týden dočkat nových akčních letáků jednotlivých obchodních řetězců a máte opravdu velkou radost, když nakoupíte zboží za výrazně nižší cenu? Pokud projde novela zákona připravovaná Ministerstvem zemědělství, možná se s tím budete muset definitivně rozloučit. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy tím budou zásadně ovlivněny zejména nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, do kterých spadají především sociálně slabé rodiny a také důchodci.

Jakých obchodů by se změna dotkla

Se slevami a akčními nabídkami u obchodů s ročními tržbami nad pět miliard korun se možná můžeme v brzké době rozloučit. V podstatě se jedná o všechny zahraniční řetězce, v kterých jsme zvyklí pravidelně nakupovat levněji. Kaufland, Tesco, Lidl, Albert, COOP a další obchodní velikáni pomocí slev bojují s konkurencí a jsou také efektivním nástrojem určeným k přivedení zákazníků. Takto rozsáhlé změny se v České republice čekají zejména proto, že trh je například oproti tomu Německému, kde lidé nakupují v zásadě pouze ve čtyřech velkých řetězcích, mnohem rozšířenější.

Novela zákona by měla vstoupit v platnost roku 2021, což je podle odhadů odborníků zrovna období, kdy se očekává rapidní pokles ekonomického růstu. Lidem tak budou nabízeny výrazně dražší produkty zrovna v momentě, kdy peněz nebude dostatek a řada rodin se prý může dostat do akutní finanční tísně. Pan Prouza proto míní, že plán Ministerstva zemědělství je učiněnou politickou sebevraždou.

Svaz obchodu a cestovní ruchu vystavil 18 připomínek

Svaz se se současným zněním připravovaného zákona nehodlá ztotožnit a zmíněnému ministerstvu poslal celkem osmnáct připomínek. V dokumentu mimo jiné stojí, že slevové akce by určitě měly podléhat upraveným pravidlům, nicméně je potřeba k nim dojít na základě společné diskuze a rozhodně tak nelze učinit ze dne na den, nýbrž postupně.

Z mezinárodního pohledu si potraviny v České republice nevedou vůbec špatně (minimálně v souvislosti s cenami). Podle posledních průzkumů se u nás prodávají páté nejlevnější potraviny v Evropě, což ocení zejména ekonomicky slabší domácnosti. Kupříkladu v loňském roce se ve slevách prodalo přibližně 56 % veškerého spotřebního zboží.

Jak vlastně dochází ke slevám a co by se mělo změnit

Slevy na jednotlivé artikly v prodejnách vznikají na základě dohody mezi výrobcem a obchodníkem. Marže se snižují na obou stranách s tím, že dodavatel si ušlý zisk vynahradí díky většímu objemu prodaného zboží. Právě s tím má ale novela zákona zásadní problém. Podle ní totiž nemá mít obchodník právo vyjednávat jakoukoli množstevní slevu. Toto pravidlo ovšem platí od počátku věků, takže je otázkou, jestli se Ministerstvu zemědělství podaří změnit chod dějin.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.