Připravte si zásoby alespoň na 72 hodin aneb Nová strategie Evropské komise

Vlajka EU

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží alespoň 72 hodin. Je to na základě nové strategie, kterou zveřejnila Evropská komise.

Evropská komise přišla s novou strategií připravenosti, která by měla posílit schopnost Evropské unie (EU) předvídat, jakožto předcházet novým hrozbám, krizím a rychle na ně reagovat. Strategie přichází v době, kdy EU čelí stále složitějším krizím a výzvám, které není možné ignorovat. Jedná se o rostoucí geopolitické napětí, konflikty, kybernetické a hybridní hrozby až po klimatické změny či přírodní katastrofy.

EU musí být připravena chránit občany

Jedná se o ochranu nejen obyvatel a jejich bezpečnosti, ale také fungování EU, tj. nemocnic, škol či vnitřního trhu. Na základě nových skutečností je vyžadována nová úroveň připravenosti v Evropě. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová k nové strategii uvedla, že občané, členské státy a podniky potřebují správné nástroje pro jednání, aby se mohlo včas zabránit krizím a rychle reagovat, když dojde ke katastrofě.

Dále dodala, že lidé žijící v záplavových oblastech by měli vědět, co dělat, když voda stoupne. Systémy včasného upozornění mohou předejít tomu, aby regiony zasažené lesními požáry ztratily drahocenný čas. Podle místopředsedkyně Evropské komise Roxany Minzatuové nestačí však jen reagovat na případné hrozby a rizika, ale Evropané musí změnit svůj přístup. Je třeba být lépe připraveni, mít efektivnější soubor nástrojů, jak reagovat na určité typy hrozeb.

Zásoby jídla na 72 hodin

V rámci nové strategie se zapojují všichni, od vlády, komunit až po občany a dobrovolníky. Je třeba odhalit hrozby dříve. Evropská komise se při vytváření nové strategie inspirovala některými partnerskými a členskými státy. Konkrétně byla zmíněna příručka přežití ze Švédska. Lidé by tak měli mít potřebné zásoby alespoň na 72 hodin.

Jedná se především o vodu, potraviny, a to zejména konzervované, hygienické potřeby, světlo a dlouhovlnné rádio, aby člověk měl možnost získávat informace. Zmíněna byla v tomto směru Ukrajina, kde mají aplikace, které řeknou, zda se blíží raketa, dron a zda se lidé mají okamžitě schovat do krytů nebo jen doma pod stůl.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/eu-evropska-komise-strategie-hrozby-obyvatele-zasoby-potravin.A250326_124032_zahranicni_kha

https://www.echo24.cz/a/H64dT/zpravy-svet-evropska-komise-predstavila-strategii-pro-zvladani-krizi

Náhledové foto: Pixabay