Přísnější podmínky pro realitní makléře
Pokud přemýšlíte nad pořízením vlastní domácnosti a zároveň máte k dispozici potřebný finanční obnos, abyste tyto plány mohli zrealizovat, pravděpodobně se v brzké době obrátíte na realitního makléře. Možná se však člověka, jenž vám má zprostředkovat koupi domova, bojíte z různých důvodů oslovit. S tím ovšem pomůže novela zákona o realitním zprostředkování, kterou si v tomto článku rozebereme poněkud detailněji.
Dosud neplatila žádná jasná pravidla
Realitní trh se dal doposud označovat za džungli bez jasně stanovených mantinelů a pravidel. Díky tomu samozřejmě klesala oblíbenost realitních makléřů, protože lidé v hojných počtech zpochybňovali jejich kvalitu. Samozřejmě, že nemůžeme všechny házet do jednoho pytle. Ti méně kvalitní ovšem dělali špatnou pověst skutečným odborníkům v oboru. Právě tomu se novela zákona snaží zabránit a hned vám také sdělíme, jakými způsoby.
Realitní makléř a případně i celá realitní kancelář budou muset doložit svou bezúhonnost. Tu prověří živnostenský úřad na základě nahlédnutí do rejstříku trestů. Dále pak bude povinné pojištění odpovědnost za škodu v případě, že klient dojde k prokazatelné újmě vinou zprostředkování reality. Pojištění zprostředkovatele pak musí operovat s pojistnou částkou minimálně 1,75 milionu korun. Nepojištěnému makléři hrozí pokuta do jednoho milionu.
Odpovídající kvalifikace a jasná pravidla provize
Pokud se člověk hodlá věnovat činnosti realitního makléře, musí mít podle novelu zákona odborné vysokoškolské vzdělání nebo alespoň středoškolské s maturitou a třemi roky praxe v daném oboru.
I samotné uzavření smlouvy s klientem se dočká několika změn. Nově bude muset obsahovat několik povinných údajů, včetně konkrétního popsání nároku realitního zprostředkovatele na provizi. Dále pak musí disponovat přílohou z katastru nemovitostí obsahující informace o vadách či omezením spojených s konkrétní nemovitostí.
Pokud bude smlouva mezi klientem a zprostředkovatelem uzavřena na dobu neurčitou, výpovědní lhůta může činit maximálně jeden měsíc. Smlouva na dobu určitou se rovněž dočká omezení. Nesmí být totiž uzavřena na déle než šest měsíců.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.